Černá díra

Vesmírný teleskop Jamese Webba bude studovat černou díru, která vypadá jako kobliha, ale spolkne celou planetu

  • Dalekohled Jamese Webba bude zkoumat černou díru Sagittarius A* 
  • Vědcům pomůže odpovědět na nejpalčivější otázky kosmologie

Astronomové zveřejnili před nedávnem první snímek superhmotné černé díry v srdci naší galaxie Mléčné dráhy. Jak kosmický gigant Sagittarius A* (Sgr A*) funguje, pomůže vědcům objasnit vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), od něhož neočekávají nic jiného než zázraky.


Nepřehlédněte: Jsou prostě fenomenální: Hackeři z Anonymous zastavili vlaky mezi Ruskem a Čínou


Webb nahlédne do hlubin vesmíru a času

Kosmický dalekohled Jamese Webba nedávno pokročil ve fázi přípravy na plnohodnotné vědecké pozorování. Inženýři sladili segmenty zrcadel a obrazy pozorovaných objektů jsou nyní správně fokusovány (zaměřeny) na příslušné detekční prvky vědeckých přístrojů.

První snímky z teleskopu vědce z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír nadchly. Fotografie vzdálené galaxie podle nich byla „na samotné hranici fyzikálních zákonů“.

Plné uvedení teleskopu do provozu se uskuteční už zanedlouho – v polovině července. A nelze se jim moc divit, že mají vysoká očekávání.

Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
Zdroj: NASA

Na první fotografii černá díra Sagittarius A*, která se nachází v srdci Mléčné dráhy, vypadá jako zářící kobliha – oranžový prsten na černém pozadí s jemnou červenou mlhou okolo. K zachycení obrazu použili vědci interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je tak vlastně do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí. Od dalekohledu Jamese Webba (JWST), který se připojí do pozorování, si slibují mimořádné výsledky. Nová pozorování by měla výrazně zlepšit vědomosti lidstva o tom, co se děje v samém středu naší galaxie a nabídnout nové poznatky, jak obří černé díry interagují se svým okolím.

Také vám připomíná koblihu?

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: The Space

Total
0
Shares