Včela, včely

Věřili byste tomu? Dvě včely spolupracují, aby odšroubovaly víčko z láhve limonády Fanta

  • Kdo to neuvidí, neuvěří
  • Dvě včely otevřely láhev s limonádou

Video, které se stalo virálním hitem na internetu, ukazuje dvě včely, jak společně odšroubují víčko z plastové láhve. Klip byl natočen v brazilském São Paulu, ale překvapil lidi po celém světě.


Nepřehlédněte: Nejvýkonnější smartphone Xiaomi si za 8 000 Kč koupilo během pěti minut 300 tisíc lidí


Včely spolupracují na otevření Fanty

V desetisekundovém videu sedí dvě včely na opačných stranách plastového uzávěru a otáčejí jím, aby ho odšroubovaly z láhve. Jakmile víčko uvolní, jednoduše ho předníma nohama odstrčí.

„Video bylo natočeno během mé polední přestávky v práci. Dostal jsem od zákazníka limonádu, ale brzy mi ji ukradly včely,“ citují zahraniční servery mladíka, kterému Fanta patřila.

Neuvěřitelné záběry se setkaly s řadou reakcí uživatelů sociálních sítí. Jeden člověk uvedl: „To video je úžasné, ale také děsivé.“ Jiný pak dodal: „Můžeme si je prostě najmout a platit jim Fantou. „Já osobně naše hmyzí vládce vítám,“ zněl další komentář.

Záliba včel ve všem sladkém je dobře známá. V roce 2016 vědci z Queen Mary University of London zjistili, že vypití malé kapky cukrové vody umožňuje tomuto hmyzu dostat se do emocionálního stavu, který připomíná lidský optimismus.

Vědci umístili potravu na modrý květ a žádnou potravu na zelený květ – trénovali tak včely, aby si spojovaly určité odstíny květů s potravou. Po nějaké době je vědci konfrontovali s novým dvojznačným modrozeleným květem, aby otestovali jejich reakci.

Zjistili, že včelám, které předtím dostaly kapku vody s cukrem, trvalo kratší dobu, než přistály na modrozeleném květu. Podle vědců to svědčí o tom, že jim sladká voda zlepšila náladu.

Přestože mají včely hlavu o velikosti travního semínka, tedy zhruba 0,0002 procenta velikosti lidského mozku, ukázaly se v testu jako překvapivě inteligentní, což se ostatně týká i čmeláků.

Inteligence čmeláků ohromila vědce

Ve studii z roku 2017 byli čmeláci trénováni, aby za odměnu dokutáleli míček do branky. Experiment dokázal, že se s úkolem vypořádali s velkou lehkostí, navíc se učili jeden od druhého a své strategie vylepšovali.

Zdroj náhledové fotografie: leandro fregoni / Unsplash, zdroj: DailyMail, Science Alert, FT

Total
0
Shares