Myš, zvíře

Vědecký průlom? Na svět přišli první potomci, kteří mají dva otce a žádnou matku

  • Myšky mají dva otce a žádnou matku
  • Pomůže výzkum s léčbou neplodnosti u lidí?

Japonský vědec tvrdí, že se mu podařilo přivést na svět myši, které získaly svou dědičnou informaci od rodičů stejného pohlaví. Výzkum je zatím v počáteční fázi a spočívá v přeměně samčích pohlavních chromozomů XY na samičí XX. Vývoj, který byl předložen k publikaci ve vědeckém časopise Nature, zvyšuje vyhlídky na to, že mužské páry budou moci mít vlastní děti.


Nepřehlédněte: NASA objevila mimořádný Valentýnský asteroid. Šance, že zasáhne Zemi, je asi 1 ku 625


Trpasličí potomci dvou matek

Profesor Katsuhiko Hayashi z Ósacké univerzity představil své výsledky, které budou teprve publikovány, na summitu o úpravě lidských genů v Crickově institutu v Londýně. Vědec uvedl, že pracuje na léčbě neplodnosti, která by mohla být potenciálně dostupná pro lidi do deseti let.

„Pokud to lidé budou chtít a pokud společnost takovou technologii přijme, pak ano, jsem pro,“ řekl BBC. „I u myší existuje mnoho problémů s kvalitou vajíček. Takže než o tom budeme moci uvažovat jako o léčbě neplodnosti, musíme tyto problémy překonat, což může trvat hodně dlouho.“

Věří, že jeho technika by nakonec mohla otevřít cestu k tomu, aby dva muži mohli mít děti a mohla by také léčit určitý typ neplodnosti u žen. Uznává nicméně, že bude ještě třeba provést další výzkum a zhodnotit etické aspekty.

DNA
Zdroj: Braňo / Unsplash

Pomohlo „vymazání“ genů

Výzkum japonského experta zahrnoval vytvoření kmenové buňky z kožní buňky myšího samce, následné odstranění chromozomu Y a duplikaci chromozomu X, což umožnilo přeměnu na vajíčko.

Z 600 pokusů o implantaci se narodilo pouhých sedm mláďat, která však žila zdravě a dokonce měla vlastní potomky. Není to poprvé, co se vědci pokusili o reprodukci stejného pohlaví u myší. V roce 2018 čínští vědci účinně rozmnožili myši z páru samičích rodičů.

Zdroj náhledové fotografie: tiburi / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares