Černá díra

Vědci zpozorovali velké tajemné monstrum. Černá díra je hmotnější než všechny hvězdy v Mléčné dráze dohromady

  • Ultramasivní černá díra nemá obdoby
  • Vědci tvrdí, že se vymyká prostoru i času

Vědci sledovali, jak se v počítačové simulaci vesmíru spojil systém tří kvasarů a zrodila se černá díra 300 miliardkrát hmotnější než Slunce. Upozornil na to server Science.


Nepřehlédněte: Bič na drahé energie v Česku i ve světě? Vědci tvrdí, že dokážou vyrábět elektřinu ze vzduchu


Černá díra, která se vymyká všem normám

Ultramasivní černé díry, které lze jen zcela výjimečně zahlédnout v srdcích mohutných kup galaxií, patří k největším a nejnepolapitelnějším objektům ve vesmíru. Obvykle mají hmotnost přesahující 10 miliard Sluncí, takže jsou mnohem monstróznější než supermasivní černé díry, které se nacházejí v centrech galaxií, jako je Mléčná dráha, a jejich velikost astronomy dlouho mátla.

Nyní vědci zkoumající vzácné splynutí galaxií se třemi supermasivními černými dírami v jejich středu možná konečně odhalili původ těchto vesmírných monster. Pomocí kosmologické simulace s vysokým rozlišením nazvané ASTRID vymodelovali vývoj vesmíru tak, jak vypadal přibližně před 11 miliardami let.

V simulaci byli svědky zrodu ultramasivní černé díry po splynutí tří galaxií. Každá z těchto galaxií obsahovala vlastní kvazar a supermasivní černou díru, která se živila plynem a tvořila masivní výtrysky hmoty.

Když se trojice kvasarů setkala, vytvořila ještě masivnější černou díru a současně spustila krmné šílenství, které umožnilo objektu dosáhnout ultramasivního stavu.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Jako 300 miliard Sluncí

„Nalezli jsme velmi vzácný systém obsahující triplet kvasarů v epoše kosmického poledne, asi před 11 miliardami let, kdy galaxie a supermasivní černé díry dosahovaly vrcholu své aktivity,“ uvedl autor studie Yueying Ni, postdoktorand v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Systém se skládal ze tří jasných kvazarů poháněných supermasivními černými dírami, z nichž každá sídlila v galaxii desetkrát hmotnější než Mléčná dráha.“

Simulace ukázala, že trojice kvasarů se pravděpodobně spojila v průběhu 150 milionů let a vytvořila nejhmotnější černou díru, jejíž hmotnost je více než 300 miliardkrát hmotnější než hmotnost Slunce – to je podle Ni více než hmotnost všech hvězd v Mléčné dráze dohromady.

„Ačkoli obecně očekáváme, že hmotnější systémy budou hostit hmotnější černé díry, ultramasivní černé díry jsou nepolapitelné, protože růst černých děr je poměrně samoregulovaný proces,“ vysvětlil vědec. „Když černá díra v izolované soustavě dostatečně vyroste, vloží do svého okolí silnou zpětnou vazbu a omezí se v dalším rychlém růstu.“

Jinými slovy, astronomové očekávají, že ke vzniku ultramasivní černé díry s hmotností dokonce na spodní hranici spektra (asi 10 miliardkrát větší než hmotnost Slunce) by došlo jen ve velmi vzácných a extrémních scénářích. V tomto případě se jedná o opakované splynutí tří velmi hmotných galaxií.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science

Total
0
Shares