Víla robot

Vědci vytvořili malé roboty podobné pohádkovým vílám, kteří jednou nahradí vymírající včely

  • Robot vypadá jako pohádková bytost
  • Vědci ho řídí paprskem světla

Finským vědcům se podařil jedinečný pokrok v miniaturizaci na poli robotiky. Sestrojili nejmenšího létajícího robota, který vypadá jako pouhý svazek semínek. Nahradí jednou živé včely?


Nepřehlédněte: Umělá inteligence vás možná brzy připraví o práci. Studie odhalila nejvíce ohrožená povolání!


Umělá víla řízená světlem

Vývoj polymerů reagujících na podněty jde v posledních letech velmi rychle kupředu. Inženýři již nějakou dobu vědí, jak je využít k výrobě robotů, kteří mohou chodit, plavat a skákat. Zatím se však nikomu nepodařilo vyrobit je tak, aby létali.

Vědci ze skupiny Light Robots nyní hlásí, že po roce náročného vývoje úspěšně stvořili pozoruhodného robota, který létá ve větru a je ovládán paprskem světla. „Nadřazeno svým přírodním protějškům je toto umělé semeno vybaveno měkkým aktuátorem. Ten je vyroben z tekutého krystalického elastomeru reagujícího na světlo, který po excitaci viditelným světlem vyvolává otevírání a zavírání,“ vysvětluje Hao Zeng, pracovník Akademie věd a vedoucí skupiny.

Díky své vysoké pórovitosti (0,95) a lehké (1,2 mg) struktuře se může „umělá víla“ snadno vznášet ve vzduchu. Navíc stabilní generování odděleného vírového prstence jí umožňuje bezproblémové cestování i na dlouhé vzdálenosti.

Nahradí roboti včely?

„Vílu lze napájet a ovládat zdrojem světla, například laserovým paprskem nebo LED diodou,“ říká Hao Zeng. Světelný paprsek lze také použít k ovládání vzletových a přistávacích úkonů. „Za tmy víla zůstává v klidu, když je však dostatek světla, struktura se automaticky otevře a umožní létání v proudu větru.“

Objev finských vědci je nesmírně důležitý. Umělí opylovači by se totiž jednou mohli ukázat jako životně důležití, pokud přirození opylovači, jako jsou včely, motýli a také řada druhů brouků a much, budou nadále vymírat.

Vymíraní přirozených opylovačů je z velké části způsobeno lidskou činností. Hlavními viníky jsou používání pesticidů a zánik míst, kde tito tvorové žijí. V důsledku to ohrožuje celé ekosystémy a také produkci potravin pro miliardy lidí.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Tampere University of Applied Sciences, zdroj: thecooldown, tuni.fi

Total
0
Shares