Hubbleův teleskop

Vědci NASA bouchají šampaňské! Hubbleův teleskop náhodou vyfotil supernovu v okamžiku jejího výbuchu

  • Hubble byl ve správný čas na správném místě
  • Vyfotil výbuch supernovy, vědci o tom vůbec netušili

NASA hlásí nečekané překvapení. V roce 2010 pořídil Hubbleův vesmírný teleskop několik snímků kupy galaxií Abell 370. Tým vědců, který v uplynulých týdnech systematicky znovu procházel archivní snímky, na nich tentokrát objevil něco neuvěřitelného: snímek mladé supernovy, která explodovala před 11,5 miliardami let, pořízený jen několik hodin po smrti hvězdy.


Nepřehlédněte: Hubbleův teleskop fotil záhadný objekt. Mysticky září a pohybuje se neuvěřitelnou rychlostí


Nečekaný objev

Tým vedený postdoktorandem Wenleiem Chenem z Minnesotské univerzity hledal gravitačně čočkované přechodné jevy, a přesně taková supernova je. Je ukryta za hvězdokupou Abell 370, ale protože se světlo ohýbá kolem kupy galaxií kvůli své gravitační síle, mohl ji spatřit i Hubble, i když pokřiveným způsobem.

Pro vysvětlení: Jev „čočkování“ popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se supernova nachází, žádný teleskop běžně nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.

NASA, supernova
Zdroj: NASA

Hubbleův teleskop

Po vložení dat z teleskopu do počítačových modelů a analýze vlastností snímků Chen a jeho tým zjistili, že původní hvězda, která se stala supernovou, byl pravděpodobně červený veleobr s průměrem přibližně 530krát větším než Slunce. Vědci také určili, že první snímek ze série tří byl zaznamenám pouhých šest hodin po zhroucení jádra hvězdy, přičemž druhý a třetí snímek byly pořízeny přibližně deset, respektive třicet dní po explozi.

Protože má nově objevená supernova vysoký červený posuv – vlnové délky světla jsou v důsledku rozpínání vesmíru roztaženy a posunuty směrem k červené části spektra, dokázali astronomové odhadnout její stáří na přibližně 11,5 miliardy let, což z ní činí jednu z nejstarších a nejvzdálenějších supernov, jakou kdy lidstvo pozorovalo.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares