Webb, Sloupy stvoření, Orlí mlhovina

Vědci jdou do kolen: Webbův teleskop vyfotil úchvatný snímek, který ukazuje Pilíře stvoření v neuvěřitelných detailech

  • Pilíře stvoření jsou celebrity mezi kosmickými objekty
  • Vznášejí se dalekými temnotami a dávají život novým hvězdám

Teleskop Jamese Webba (JWST) již pořídil mnoho úchvatných snímků, nad všemi ale vyčnívá ten nejnovější, který zobrazuje tzv. Pilíře stvoření v Orlí mlhovině. Je natolik detailní, že se zcela určitě zařadí mezi nejslavnější fotografie vesmíru.


Nepřehlédněte: Blíží se konec sdílení účtů na Netflixu? Firma zavádí novou a úplně zbytečnou funkci, jen o tom zatím neví


Webb se znovu překonal

Takzvané Pilíře stvoření vědce od nepaměti přitahují. Tato hustá oblast plynu a prachu je od Země vzdálená asi 6 500 světelných let a skrývá obrovské bohatství nových hvězd. Díky Webbovu vesmírnému teleskopu vše nyní můžeme vidět v detailech, o kterých se nám ani nesnilo.

Tři gigantické věže plynu a prachu jsou součástí Orlí mlhoviny, která je označována jako M 16 (Messier 16). Tato oblast je natolik fascinující a fotogenická, že se již dříve stala součástí popkultury: snímek z Hubbleova teleskopu se objevil nejen v televizi, ale také na mikinách, nádobí a dokonce i na poštovních známkách. Fascinující tři pilíře jsou obrovské: délka toho největšího z nich podle NASA činí přibližně 4 až 5 světelných let.

Webb, Sloupy stvoření, Orlí mlhovina
Zdroj: NASA

Hvězdná porodnice

Odborníci z americké agentury doufají, že jim fotografie z Webbova dalekohledu pomůže revidovat současné vědecké modely tím, že mnohem přesněji odhalí počet nově vznikajících hvězd společně s množstvím plynu a prachu v této oblasti. Věří, že postupem času možná začnou lépe chápat, jak se hvězdy v průběhu milionů let skutečně formují.

Ačkoli se může zdát, že Webbova kamera pro blízkou infračervenou oblast elektromagnetického spektra (NIRCam) skrz pilíře zcela pronikla a vidí tak dál do vesmíru, ve skutečnosti na tomto snímku nejsou zaznamenány žádné galaxie. Pohled do hlubšího vesmíru totiž blokuje mezihvězdné médium, směs plynu, prachu a kosmických paprsků, naší Mléčné dráhy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, Twitter

Total
0
Shares