Google přikládá pod kotel

Vadné aplikace z Google Play napadly přes 330 tisíc smartphonů. Viry kradly vše, na co přišly

  • Desítky zavirovaných aplikací na Google Play nakazily statisíce telefonů
  • Uživatelé přišli o cenná data i peníze. Podvodníci brali vše

Nedávno se v oficiálním obchodu s aplikacemi a hrami pro Android podařilo objevit několik aplikací, které poškodily uživatele. Google sice po odhalení zareagoval rychle a škodlivé appky stáhl, jenže teď se problém opakuje. V katalogu se znovu nacházely desítky zavirovaných aplikací.


Nepřehlédněte: Úžasný nový teleskop Jamese Webba v hodnotě 245 miliard korun má méně paměti než iPhone


Na Google Play číhal malware

Systém Android je jasně nejrozšířenější mobilní platformou, ovšem zároveň nejméně bezpečnou. Majitelé chytrých zařízení nejsou v bezpečí dokonce ani tehdy, pokud aplikace a hry stahují z oficiálního katalogu společnosti Google. Snad by se i dalo napsat, že situace je čím dál horší.

Jen toto pondělí byl Google nucen ze svého obchodu vymazat desítky aplikací, u kterých bylo zjištěno, že obsahují nebezpečné malwarové rodiny Joker, Facestealer a Coper.

Joker je otravný, nebezpečný a vysoce rizikový malware. S jistou mírou nadsázky a ironie se dá napsat, že jde v posledních letech o šlágr v rámci bezpečnostních hrozeb. Virus ihned po instalaci získává přístup ke kontaktům a dalším citlivým údajům stejně jako si dokáže vynutit přístup k vašim účtům. Při troše štěstí dokáže vybílit bankovní konto doslova lusknutím prstu.

Neméně nebezpečný je i trojan Facestealer, který se zaměřuje na přihlašovací údaje k Facebooku. Pokud nic netušící uživatel na svém telefonu spustí aplikaci pro Facebook, zobrazí se mu falešná přihlašovací obrazovka a pokud do ní zadá své údaje, na pozadí je FaceStealer odešle přímo podvodníkům. Ti pak získají přístup k účtu a mohou ho dále zneužívat k dalším škodlivým aktivitám.

Gooogle nestačí zavirované aplikace mazat

V míře nebezpečnosti pak nezaostává ani Coper, následovník malwaru Exobot, který funguje jako bankovní trojan, který dokáže krást širokou škálu dat. Je schopný krást fotografie, kontakty, zprávy, informace o poloze či jakákoliv jiná uložená data. Stejně tak může být využit ke šmírování – kyberzločinci díky němu mohou sledovat bez nadsázky každé kliknutí na dotykovou obrazovku.

Experti zabývající se kybernetickou bezpečností identifikovali v uplynulých dnech na Google Play celkem 53 zavirovaných aplikací, které nakazily více než 330 tisíc zařízení. Jako obvykle se jednalo o aplikace pro odesílání SMS, různé editory fotografií, měřiče krevního tlaku, emoji klávesnice a aplikace pro překlad textu, které vždy požadují co nejvíce oprávnění.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: Techoutlook

Total
0
Shares