Češi nemají na elektřinu, centrum IT4Innovations muselo vypnout většinu superpočítačů

USA všem vytřely zrak: Mají nejvýkonnější superpočítač na světě, Frontier je jako stroj ze sci-fi filmu

  • Američané mají nejvýkonnější superpočítač na světě
  • Frontier zvládl nemožné a překonal bariéru exascale

Superpočítač, který vyvinula laboratoř Oak Ridge National Laboratory, jež spadá pod americké ministerstvo energetiky, byl označen za nejvýkonnější počítač na světě. Překonal tak konkurenty z USA a Japonska, píše server PC Gamer.


Nepřehlédněte: Česko drtí ceny energií. Omezilo provoz superpočítačů, které používají vědci


Spojené státy americké si připsaly další velké prvenství – v žebříčku Top 500 superpočítačů se totiž dostaly na první místo na světě. Dosavadní jedničku, superpočítač Fugaku, překonal stroj označovaný jako Frontier.

Frontier nemá na světě konkurenci

Frontier, který běží na procesorem AMD Epic a využívá úložiště Orin s rychlostí čtení a zápisu 75 TB/s, respektive až 35 TB/s, je prvním počítačem, který svým výkonem překonal hranici jeden exaFLOPS. Je tak více než dvakrát výkonnější než japonský Fugaku a v žebříčku Top 500 má zanesen výkon 1 102 petaFLOPS.

Základem jsou procesory AMD

Americká laboratoř Oak Ridge National Laboratory už dříve uvedla, že je počítač postaven na platformě HPE Cray EX235A využívající 3. generaci procesorů EPYC se 64 jádry s nominální frekvencí 2,0 GHz (v neupřesněném počtu), profesionálních akcelerátorech AMD Instinct MI250X a sběrnici Slingshot-11. Počítač se celkově spoléhá na výkon neuvěřitelného počtu 8 730 112 jader.

V Česku vládne Karolina

Nejvýkonnějším českým superpočítačem je Karolina. Od léta 2021 funguje v národním superpočítačovém centru IT4Innovations a má výkon 15,2 petaflopu. Vyšel na 400 milionů korun a dalších zhruba 350 milionů je potřeba na jeho provoz. Část nákladů platí ministerstvo školství, část EU.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Total
0
Shares