Titanic, Titanik

Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět

  • Titanic nepřestává lidi fascinovat ani po 110 letech
  • Aby ho někteří spatřili, neváhají utratit všechny životní úspory
  • K vraku je za majlant dopraví ponorka Titan

Šéf OceanGate Expeditions Stockton Rush doufá, že jeho společnost udělá pro hlubokomořský průzkum to, o co se snaží inovátoři jako Elon Musk a Richard Branson v případě cestování do vesmíru: umožní každému, kdo má dostatek peněz, vydat se prozkoumávat nové světy, i když k tomu nemá žádné odborné předpoklady.


Nepřehlédněte: Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl


Legendární Titanic

Rush svou vizi představil na lodi, která se ze strany na stranu pohupovala ve vodách severního Atlantiku. Na první pohled nic nenasvědčovalo, že by toto místo bylo něčím výjimečné. Právě zde se však odehrála jedna z nejznámějších a nejtragičtějších událostí v historii. V hloubce 3800 metrů pod hladinou moře leží vrak Titanicu, který se potopil v dubnu 1912 po nárazu do ledovce při své první plavbě.

Pro Rushe, který se snaží, aby se hlubokomořský průzkum stal komerčně životaschopným, bylo zkoumání místa, kde odpočívá nejslavnější vrak, jedinou logickou volbou. Jako zajímavost zmínil, že jednou četl článek, podle kterého angličtina obsahuje dvě slova, která zná celý svět: Coca-Cola a Titanic.

Aby se jeho sen o komerčních ponorech k Titanicu stal skutečností, musel jít do rizika a pokusit se zkonstruovat nový typ ponorky z lehkých materiálů, která by do velké hloubky dopravila až pět lidí a odolala velkému tlaku u dna.

Mnozí si mysleli, že to nepůjde. Společnost OceanGate Expeditions to však dokázala a o několik měsíců později za pomoci expertů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) představila ponorku Titan.

Dobrodružství za celoživotní úspory

Od té doby nic nebrání tomu, aby firma každého, kdo má dostatečně našetřeno, vzala až k Titanicu a nabídla mu adrenalinový zážitek srovnatelný s cestou do vesmíru. Ponorka s posádkou klesá zhruba dvě hodiny, než dosáhne požadované lokace. Mezitím mohou lidé poznávat hlubokomořské prostředí a jeho biologickou rozmanitost.

Cestou dolů lze pozorovat mezopelagické živočichy, kteří se účastní největší migrace na Zemi. Každý večer toto velké společenství migruje k hladině a každé ráno se vrací zpět dolů do hloubky až 1 000 metrů. Mnoho z těchto živočichů má navíc schopnost bioluminiscence, takže tu a tam se objeví záblesky světla.

Když po více než dvou hodinkách ponorka dorazí k Titanicu, mohou nadšenci vidět pole trosek o rozloze patnáct metrů čtverečních, které obklopují oddělenou příď a záď lodě, která se zapsala do historie. Rush dodává, že zpracování dat z jedné expedice trvá až několik měsíců.


Nepřehlédněte: Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem


Za neopakovatelné dobrodružství zájemci zaplatí 250 tisíc dolarů, v přepočtu asi 6 milionů korun. Některé lidi Titanic fascinuje natolik, že za ponor neváhají utratit celoživotní úspory. Právě to je případ jedné ženy, která se nedávno zúčastnila expedice, kde byli i zástupci BBC. V reportáži uvedla, že na lístek spořila více než 30 let.

Ve srovnání s komerčními cestami do vesmíru je cesta k Titanicu velmi levná. Richard Branson, který vlastní kosmickou firmu Virgin Galactic, prodává vstupenky na oběžnou dráhu přibližně za devět až deset milionu dolarů.

Místo poblíž překypuje životem

O Titanicu se v poslední době hovořilo hlavně v souvislosti se záhadným objektem, který poblíž vraku v roce 1998 zaznamenal sonar vědecké ponorky. Trvalo to desítky let, ale experti tajemství nakonec přišli na kloub. Objekt, který přístroje zachytily, není další vrak, jak někteří věřili, ale místo, kde bují život. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: BBC

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. “…mohou nadšenci vidět pole trosek o rozloze patnáct metrů čtverečních, které obklopují oddělenou příď a záď lodě, …”
    To ten Titanik byl nějaký malý, že všechny trosky , příď a záď lodi se vešly na plochu 15 m ²

  2. …3 800 metrů pod mořem🤔. Lépe by vyznělo pod hladinou moře.

Comments are closed.