Baterie, telefon

Tohle jsou zlozvyky, které nejvíce ničí baterii telefonu, a přesto je všichni děláme

  • Většina lidí si to ani neuvědomuje, ale k telefonům se chová špatně
  • Čemu se vyvarovat a jak se o jejich baterie správně starat?

Smartphony jsou nedílnou součástí našich životů. Když si lidé koupí nové zařízení, začnou si obvykle pokládat následující otázky: Jak správně telefon nabíjet? Jak si nepoškodit baterii a jak tedy zajistit dlouhou výdrž nového mobilu? Podívejte se, kterým zlozvykům je lepší se okamžitě vyvarovat!


Nepřehlédněte: Na stará kolena znovu do autoškoly? EU plánuje, že zpřísní držení řidičáku pro seniory


Nabíjet v noci: ano či ne?

Častým zlozvykem je nabíjení telefonu přes noc. To baterii smartphonu do jisté míry škodí, protože je nabíjena celé hodiny i po dosažení plné kapacity. Přebíjení však není u moderních telefonů tak zásadním problémem, jako tomu bylo kdysi.

Smartphony, jako třeba iPhony, využívají technologii, která umožňuje sledovat denní režim a sleduje, v kolik hodin chodíte přibližně spát a v kolik hodin se probouzíte. Zařízení se tak rychle nabije přibližně do 80 procent a poté se celý proces zpomalí tak, aby baterie dosáhla plné kapacity přibližně ve chvíli, kdy vstáváte.

Nabíjet výhradně powerbankou?

Powerbanka může v mnoha případech takzvaně vytrhnout trn z paty – například při cestování – přesto není dobré ji k nabíjení telefonu využívat dlouhodobě; externí zdroje energie nejsou plnohodnotným napájecím zdrojem a nemohou zaručit trvalý a stabilní přísun proudu.

Baterie, telefon
Zdroj: FreePhotosART / Pixabay

Ne, tohle v žádném případě nedělejte!

Jestli něco ničí baterii ve smartphonech, pak je to přesně tohle. Někteří lidé jsou zvyklí vystavovat telefon velké zátěži i během toho, co se nabíjí – a to je vůbec ta největší chyba, kterou mohou udělat. Hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných náročných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje extrémní množství tepla.

Teplo však zároveň vzniká při samotném nabíjení, a to výrazně zhoršuje životnost baterie. Pokud nabíjíte a na telefonu hrajete a vystavujete ho vysoké zátěži, degradaci akumulátoru výrazně urychlíte. Už jen po půl roce používání si můžete začít pokládat otázku: Proč se můj telefon vybíjí tak rychle?

Nestrkejte telefon pod polštář

Pokud chcete, aby baterie vašeho smartphonu vydržela co nejdéle, nestrkejte nabíjející se mobil pod polštář, např. během spaní. Přístroj při nabíjení generuje zbytkové teplo, a je-li pod polštářem, nemůže teplo odvádět a extrémně se zahřívá.

V některých případech pak může dojít až ke vzplanutí polštáře, což může vyústit ve váš odvoz do nemocnice. Pokud chcete mít smartphone během nabíjení stále po ruce, odložte ho například na noční stolek, nikdy ho ničím nezakrývejte.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: GizChina, vlastní

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Úplně klidně můžete všechny tyto věci dělat, pokud nepatříte mezi lidi, kteří požadují od telefonu, aby jim vydržel víc než několik let. Dřív než citelně klesne kapacita akumulátoru, tak bude telefon morálně zastaralý, a vy už budete mít nový. Celý článek je v podstatě jen clickbait. Mimochodem, žádný současný mobilní telefon není napájen baterií. Ty se v MT už víc než čtvrt století nepoužívají.

  2. Mohu vědět v čem je rozdíl mezi energií z nabíječky a z powerbanky? Nebo proč není Powerbanka plnohodnotný zdroj?

    1. Powerbanka samozřejmě je plnohodnotný zdroj, ale není moc efektivní nabíjet powerbanku a pak z ní nabíjet telefon, teda pokud nemáte jinou možnost. Powerbanka nemusí mýt tak velký výkon jak nabíječka, pokud si nepřiplatíte.

      1. I powerbanku je třeba občas nabít a vybít. Jinak pokud jí někdo nechá třeba rok ležet s tím, že co se nepužívá tak je “nezkazí” tak zde to neplatí. I powerbanku je třeba jednou za cca 3-4 měsíce nabít a vybít. Takže i občasné její využítí (i když jí nutně nepotřebuji) má smysl.
        Uvažuji Lithio-iontové akumulátory.

  3. Já třeba nabíjíme telefon celou noc bezdrátovou nabíječkou a kolikrát ráno vstanu a ještě nemá 100%. A kdybych ho dával nabíjet kabelově tak do něj půjde proud při plném nabití jen chvíli. Můj telefon se drátově nabíjí 4-6h a bezdrátově 10-12h.

  4. No, nevím, ale připadá mi ten článek dost divný. Mám android nabíjím ho “neustále” a baterka vydrží několik dní.
    Tím neustálým nabíjením myslím toto. Mám přes android zapnutou TV a přitom ho nabíjím a baterkaje v pořáku. Je fakt, že ho nabíjím nabíječkou která dělá maximálně 500 mA/h spíš 125mA/h. Takže fakticky jen projíždí proud mobilem. Tedy Tv spotřebuje o něco méně než přiteče co mobilu. Je taky fakt, že můj brácha používá tvzv. “rychlonabíječky ” (1-2A/h) a baterka jeho mobilu je na tom hůře než moje a to má mobil kratší dobu.

    V “powerbance” (záložní baterii-akumulátoru) nevidím problém. Je to opět o tom kolik mA to posílá za 1 hodinu

Comments are closed.