Jupiter

Takhle Jupiter neznáte! Tato fotka je složena z neuvěřitelných 600 tisíc snímků

  • Toto je možná ta nejdetailnější fotografie jupiteru
  • Skládá se z neuvěřitelných 600 tisíc snímků

„Pohled na Jupiter se nikdy neomrzí. Je to nádherná planeta,“ řekl astrofotograf Andrew McCarthy a pochlubil se na internetu svou dosud nejostřejší fotografií tohoto fascinujícího plynného obra.


Nepřehlédněte: NASA dnes přepíše historii! Schválně narazí do asteroidu, který je velký jako fotbalové hřiště


Takhle jste ho ještě neviděli

Veterána techniky zvané astrofotografie Andrewa McCarthyho ze Spojených států asi není třeba dlouze představovat. Ve svém oboru dlouhodobě platí za světovou špičku, což dokazuje znovu a znovu.

Zatímco před několika týdny šokoval úchvatnou fotkou Měsíce, tentokrát se pochlubil svou nejlepší fotografií Jupiteru. To, co vidíte, však není jen jedna fotka, ale kombinace stovek tisíc snímků.

„Celou noc jsem strávil pořizováním asi 600 000 fotografií a jsem nadšený, že vám mohu ukázat svůj dosud nejostřejší záběr Jupiteru,“ napsal McCarthy. „Snímky byly zachyceny pomocí jedenáctipalcového dalekohledu a fotoaparátu, který obvykle používám pro snímání hlubokého vesmíru,“ prozradil a pokračoval: „I když se počet fotografií zdá být velký, pořizoval jsem je v dávkách rychlostí asi 80 za sekundu, takže to uběhlo relativně rychle.“

Snímek složený z 600 000 fotek

Celé nasnímání Jupiteru trvalo asi dvě hodiny a jak sám astrofotograf uvádí, do karet mu hrálo i počasí – tu noc planetu viděl mnohem jasněji než obvykle. Když měl vše vyfocené, upravil výsledné barvy a snímek ještě doostřil.

McCarthy fotky pořizoval ze své zahrady v Arizoně začátkem uplynulého týdne, když Jupiter vycházel na východní obloze těsně po západu Slunce. A přestože jeho práce vždy snese ta nejpřísnější měřítka, říká, že si nikdy není jistý, jak dobře výsledné snímky dopadnou.

Závěrem dodejme, že včera (26. září) se Jupiter přiblížil k Zemi nejblíže za posledních 59 let. Tak blízko nebyl od roku 1963.

Zdroj náhledové fotografie: NASA/JPL, zdroj: Space, Twitter

Total
0
Shares