Černá díra

Spolkne Zemi černá díra? Vědci hlásí, že teď jednu objevili rekordně blízko

  • Nová černá díra má hmotnost jako několik Sluncí
  • Leží překvapivě blízko naší planety

Vědci přišli s překvapivým zjištěním. Objevili novou černou díru, která je asi desetkrát hmotnější než naše Slunce a nachází se pouhých 1 560 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Na fotografii z Hubbleova vesmírného teleskopu se objevil portál do jiné dimenze


Nově objevená černá díra Gaia BH1 sídlí v binárním systému, jehož druhým členem je hvězda podobná Slunci. Z dostupných dat vyplývá, že tato hvězda je od svého tajemného společníka asi tak daleko, jako Země od Slunce, což vědce fascinuje.

„Ačkoli bylo zjištěno mnoho detekcí systémů, jako je tento, téměř všechny byly následně vyvráceny,“ řekl hlavní autor studie Kareem El-Badry z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Massachusetts a Max Planck Institute for Astronomy v Německu. „Jde o první jednoznačnou detekci hvězdy podobné Slunci na široké oběžné dráze kolem černé díry o hvězdné hmotnosti v naší galaxii.“

Černá díra blízko Země

Astronomové se domnívají, že naše Mléčná dráha ukrývá asi 100 milionů černých děr s hvězdnou hmotností; jde o objekty pohlcující světlo, které jsou pětkrát až stokrát hmotnější než naše Slunce.

Černé díry jsou poměrně obtížně detekovatelné, zejména pak teleskopy (detektory gravitačních vln měly v poslední době větší úspěch). A ty, které vědci spatří, jsou většinou „rentgenové dvojhvězdy“ – černé díry, které kolem sebe stahují materiál z doprovodné hvězdy do akrečního disku.

Tento rychle obíhající prach a plyn vyzařuje rentgenové záření a vysokoenergetické světlo, které mohou pozorovat jen ty nejvýkonnější teleskopy.

Vědci mají problémy je najít

Ne všechny černé díry s hvězdnou hmotností, které obývají binární systémy, jsou však aktivní. Nalezení těchto spících objektů je ještě mnohem obtížnější a vyžaduje různé sofitikované strategie.

Vědci ve zprávě, která vedla k odhalení Gaia BH1, použili právě jednu takovou alternativní techniku. Procházeli data shromážděná sondou Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která mapuje polohu, rychlost a trajektorii přibližně dvou miliard hvězd v Mléčné dráze. Jedna z těchto hvězd vykazovala drobné nepravidelnosti, což naznačovalo, že ji gravitačně ovlivňuje něco masivního a neviditelného.

Měření sondou Gaia napovídala, že by za tím vším mohla být černá díra, ale vědci potřebovali více dat, aby měli jistotu. Proto hvězdu zkoumali ještě pomocí řady pozemních přístrojů, včetně dalekohledů Gemini North a Keck 1 na Havaji a dalekohledů Magellan Clay a MPG/ESO v Chile.

Tato následná pozorování v kombinaci s údaji z programu Gaia nakonec umožnila týmu určit, o co se skutečně jedná. Zjistili, že neviditelný objekt má hmotnost deseti Sluncí a kolem své hvězdy obíhá přibližně jednou za 186 pozemských dní.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: The Space

Total
0
Shares