AirCar, létající auto

Slovenské létající auto AirCar mění sci-fi v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích

  • Slovenské létající auto AirCar
  • Vymyká se všemu, co jsme dosud viděli
  • Dopravní zácpy už nebudou problém

V poslední době všude čteme o létajících autech a média zmiňují pouze zahraniční projekty. Na východ od nás jsou přitom dál, než všechny ostatní startupy na světě. Slovenské létající auto AirCar už totiž získalo povolení o letové způsobilosti a jeho sériové výrobě tedy formálně nic nestojí v cestě.


Nepřehlédněte: Tento revoluční sprej využívá umělou inteligenci k tomu, abyste už nikdy nemuseli psát na klávesnici


Slovenské létající auto

AirCar je na první pohled obyčejné sportovní auto, které se ovšem za dvě minuty a 15 sekund dokáže proměnit ve skutečné letadlo. Křídlo se při transformaci sklápí do trupu a není ho vidět, takže když přistanete, velmi rychle se z letadla znovu stane rychlý sportovní automobil, která nemá problém s parkováním.

Létající auto je výtvorem konstruktéra a zkušebního pilota Štefana Kleina a jeho společnosti Klein Vision. Podle zástupců firmy může přepravovat dvě osoby, přičemž kombinovaná hmotnost je omezena na 200 kilogramů. Na rozdíl od prototypů dronů-taxíků nemůže vzlétnout a přistát vertikálně, ale potřebuje přistávací dráhu. AirCar na vzlet potřebuje ranvej dlouhou 300 metrů, jeho vzletová rychlost je 120 km/h a letová rychlost 170 km/h, uvádí Klein Vision.

Nehodě zabrání padák

„AirCar má motor BMW o výkonu 160 koní s pevnou vrtulí a vystřelovací padák. Pod dohledem Úřadu pro civilní letectví Slovenské republiky již absolvoval více než 40 hodin zkušebních letů, včetně ostrých zatáček, 45stupňových náklonů, testů stability a ovladatelnosti. Prototyp létal ve výšce 2 500 metrů a dosahoval maximální cestovní rychlosti 190 km/h,“ píší tvůrci.

Od rodícího se trhu s létajícími automobily, které jsou v popkultuře již dlouho označovány za vizionářský mezník budoucnosti, se očekává mnohé. V roce 2019 poradenská společnost Morgan Stanley předpověděla, že by toto odvětví mohlo mít do roku 2040 hodnotu 1,5 bilionu dolarů.

Vývoj prvního prototypu AirCar trval přibližně dva roky a investice do něj činily méně než 2 miliony eur, tedy si 45 milionů korun. Anton Zajac, poradce a investor, říká, že pokud by se firmě podařilo získat byť jen malé procento z celosvětových prodejů, byla by nesmírně úspěšná. „Jen ve Spojených státech je asi 40 000 objednávek letadel.“

Chtějí prodloužit dolet na tisíc kilometrů

Tvůrci momentálně pracují na novém prototypu, který bude vybaven motorem o výkonu 300 koní a získá certifikaci EASA CS-23 pro letadla a silniční povolení kategorie M1. Po modernizaci by auto s nastavitelnou vrtulí mělo dosahovat odhadované cestovní rychlosti 300 km/h a nabídnout dolet až 1 000 kilometrů.

Cena slovenského AirCar je dnes odhadována na více než 12 milionů korun (500 000 eur). Kdybyste na létající auto měli, koupili byste si ho?

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Klein Vision, zdroj: Daily Mail, BBC

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. “Cena slovenského AirCar je dnes odhadována na více než 12 milionů korun (500 eur). Kdybyste na létající auto měli, koupili byste si ho?”
    Ano za 500 € určitě mám, ale ne za 12M korun. 😉

  2. Ne,nekoupil.Je to ještě v plenkách,příliš velké a složité.Ve vzduchu zadní část nepěkná,vypadá příliš hmotná a těžká.Ostatní parametry nehodnotím.Je to průkopnický počátek a počin.Hodnotím.

    1. Zatím ne, ještě to není vychytané. To ještě budu hordy lidí padat z nebe na zem, než to bude bezpečné alespoň jako balón.

  3. Krátkozraké-umíte si představit že dnes se sráží na zemi a tito nám navíc budou padat na hlavy?Přínosné pro policii,záchranáře a dostupné jen pro movité.

Comments are closed.