Teleskop Jamese Webba

Senzační snímek omráčil vědce: Webbův teleskop zachytil galaxii starou 13,8 miliardy let

  • Teleskop Jamese Webba nepřestává udivovat
  • Nově objevil nejstarší galaxii ve známém vesmíru

Unikátní vesmírný teleskop Jamese Webba, nástupce Hubbleova dalekohledu, nepřestává fascinovat. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se domnívají, že se mu podařilo vyfotit nejstarší galaxii, jakou kdo kdy spatřil. Existovala podle nich už před 13,8 miliardy let, tedy 400 milionů let po vzniku vesmíru. Upozornil na to server New Scientist.


Nepřehlédněte: Čína připravuje vlastní vesmírný superteleskop, který bude lepší než ten od NASA. Chce v hlubokém vesmíru najít novou Zemi


Teleskop Jamese Webba nepřestává udivovat

Malá červená tečka oblepená temnotou je podle všeho nejstarší galaxie, jakou kdy lidstvo spatřilo. Tu zatím nejstarší nazvanou GN-Z1 zachycenou pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu tato nová překonala o 100 milionů let.

Vědci americké NASA nejstaršímu útvaru přezdívají GLASS-z13, přičemž odhadují, že galaxie vnikla asi 400 milionů let po vzniku vesmíru, tzv. Velkém třesku (který nastal před 13,8 miliardy let). Protože ale nic není vytesáno do kamene a jde stále jen o odborný odhad, může být ve skutečnosti klidně i starší.

„Pokud jsou tyto galaxie tak daleko, jak si myslíme, vesmír je u nich teprve několik stovek milionů let starý,“ napsal astronom Rohan Naidu pro New Scientist. Ve srovnání s naší Mléčnou dráhou je GLASS-z13 poměrně malá galaxie – Mléčná dráha má průměr zhruba 100 tisíc světelných let, zato GLASS-Z13 pouhých 1600 světelných let. Je to tedy kosmický prcek.

Dechberoucí spirální galaxie

Před několika dny Webbův vesmírný teleskop (JWST) také vyfotil spirální galaxii Messier 74. Snímek (resp. tři samostatné obrázky spojené do jednoho celku) pořídil přístroj MIRI (Mid Infrared Instrument). Fotka ukazuje ramena galaxie v děsivé fialové barvě, což astronomy nadchlo. NGC 628 se nachází ve vzdálenosti zhruba 32 milionů světelných let od Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.