Robot, kyborg, umělá inteligence

Roboti do roku 2060 budou vládnout světu, z lidí se stanou otroci a domácí mazlíčci

  • Lidstvo čeká pochmurná budoucnost, podobná té z filmu Terminátor
  • Roboti nás za pár desítek let ve všem převálcují

Z lidí se za několik desítek let stanou domácí mazlíčci a pouhá pracovní síla, vyplývá to z průzkumu společnosti Qlik. Ta se ve Velké Británii dotazovala lidí na to, jaká budoucnost čeká lidstvo a roboty. Výsledky studie jsou alarmující: stroje prý do roku 2060 budou vládnout světu.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dostal vědce do kolen, nový snímek vesmíru je na hranici fyzikálních zákonů


Já, robot!

Umělou inteligenci (Artificial Intelligence – AI) už sice považujeme za nedílnou součást našeho života, ale jsme pořád ještě na začátku, i když to tak vůbec nemusí vypadat. Teprve až za několik desítek let bude AI všude kolem nás. A obavy jsou určitě na místě. Už jen s ohledem na studii, které se před několika let zúčastnilo přes 350 vývojářů umělé inteligence. Všichni svorně uvedli, že existuje velká šance, že stroje v příštích desetiletích překonají lidi prakticky ve všech oblastech života.

Budou lepší úplně ve všem

Předpokládají se, že umělá inteligence bude do roku 2024 lepší než lidé v překládání jazyků, do roku 2026 v psaní středoškolských esejí, do roku 2027 v řízení automobilů, v práci v maloobchodě do roku 2031, v psaní bestsellerů do roku 2049 a v chirurgii do roku 2053 (v tu dobu by většinu operací měli provádět roboti).

Do roku 2040 pak můžeme očekávat vznik tzv. umělé obecné inteligence (Artificial General Intelligence – AGI), která bude mít schopnost zpracovat informace, porozumět nebo se naučit jakékoli intelektuální úloze, kterou doposud zvládal jen člověk. Nabízí se tak logická otázka: Jak bude v budoucnu vypadat vztah lidí a AI? A jak se dalo čekat, někteří to vidí vyloženě černě.

Před AI varoval i Hawking

Před umělou inteligencí varoval například supergeniální profesor Stephen Hawking. Uvedl, že může být „tím nejhorším, co se lidstvu stalo“, pokud nepřijde na to, jak usměrnit její vývoj. Obával se toho, že by mohla jednoho dne dospět do tak pokročilého stadia, že by proti ní lidstvo už nemělo jak bojovat.

Podobného názoru jako Hawking byla i většina účastníků průzkumu společnosti Qlik, kterého se ve Velké Británii zúčastnilo dva tisíce lidí. Mnozí respondenti uvedli, že se z lidí v budoucnu stanou domácí mazlíčci pro zábavu. Aby se tento scénář nenaplnil, musí podle nich AI zůstat pod přísným dohledem. Jenže to se snadno řekne, ale hůř udělá. Pamatujete na Skynet?

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: The Sun, NatureWorld, DigitalJournal, Qlik, NYPOST

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. První o tom psal Karel Čapek. Dokonce slovo ROBOT vymyslel. To zřejmě nevíte. Vy Terminátoři. Přečtěte si Čapkovo RUR a budete vědět, jak to nakonec dopadne.

Comments are closed.