Teleskop Jamese Webba

Rekordní úlovek: Webbův teleskop vyfotil dosud nejvzdáleněji zaznamenanou hvězdu, Earendel se narodila na úsvitu vesmíru

  • Dalekohled Jamese Webba pořídil snímek nejvzdálenější hvězdy
  • Earendel je milionkrát zářivější než Slunce

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Nejdokonalejší teleskop, jaký kdy lidstvo vyrobilo, zaostřil a v bezprecedentní kvalitě vyfotografoval zatím nejvzdálenější hvězdu. Dělí ji od nás neuvěřitelných 28 miliard světelných let. Objevitelé ji pojmenovali Earendel, podle fiktivní postavy z Tolkienova románu Silmarillion.


Nepřehlédněte: Země zrychluje tempo své rotace. Vědci netuší, co je důvodem a varují před následky


Webb vyfotil tajemnou Earendel

Když se člověk podívá na noční oblohu, vidí spoustu hvězd – všechny ale leží v naší galaxii, Mléčné dráze. Díky jevu známému jako „gravitační čočkování“ se teď ale astronomům podařilo objevit hvězdu na vzdálenost, na kterou je náročné odhalit i celé galaxie.

Jev „čočkování“ popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se Earendel nachází, žádný teleskop běžně nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.

„Jsme nadšeni, že můžeme sdílet první snímek Earendel, nejvzdálenější hvězdy známé v našem vesmíru z teleskopu Jamese Webba (JWST), začočkována a zvetšena masivní kupou galaxií,“ napsali astronomové v tweetu s tím, že k pozorování došlo v sobotu 30. července.

Snímek nejvzdálenější hvězdy, jakou lidstvo dosud spatřilo

Earendel (ze staroanglického slova znamenajícího „ranní hvězda“ nebo „vycházející světlo“) je podle výpočtů nejméně padesátkrát hmotnější než naše Slunce a přibližně milionkrát zářivější. Je téměř 13 miliard let stará a díky rozpínání vesmíru se od naší Země vzdálila už na 28 miliard světelných let.

Hvězda, známá také pod označením WHL0137-LS, se nachází v souhvězdí Cetus, ale vážně nečekejte, že ji uvidíte, když se podíváte na noční oblohu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Ta hvězda už dávno neexistuje. Tak masivní hvězdy žijí snad jen několik desítek milionů let.

    Taky by mne zajímalo, jak dlouho ji ještě uvidíme. Vesmír není statický a ta hvězda se dříve nebo později dostane mimo osu naší planety a centra gravitační čočky…

  2. No pokud je neco vzdálené 28 miliard světelných let a je to staré 13 miliard let tak to nemůžem pozorovat, protože sem světlo z této hvězdy dorazí až za 15 miliard let a to už tu nebude žádný pozorovatel.

    1. Také to nějak nechápu. To by znamenalo, že se pohybuje nadsvětelnou rychlostí. Pak by čas na hvězdě přestal existovat nebo by plynul velmi pomalu. Odhadem její rychlost je 2,3×c, což je asi hloupost nebo kachna.

  3. Zajímavý překlad slova “lensed”, sám bych ale zvolil jiné slovo.

Comments are closed.