Perseverance, Mars

Řekněte sýr! Rover NASA Perseverance pořídil neuvěřitelné selfie se vzorky z povrchu Marsu

  • Robot Perseverance na Marsu pořídil selfie
  • Na fotce jsou vidět i vzorkovnice marťanského povrchu

Rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Nyní vědcům na Zemi poslal něco neuvěřitelného – své vlastní selfie se vzorky hornin, které pošle lidstvu zpět na Zemi!


Nepřehlédněte: Mobily Čechů jsou v ohrožení! V Google Play se nacházely zavirované aplikace, které kradou peníze


NASA hledá na Marsu život

Vozítko Perseverance je na Marsu jako doma. Jezdí po předem určené trase, zkoumá marťanský povrch a u toho fotí, co operátorům přijde zajímavé. Některé snímky vypadají dost zvláštně a odborníky i laickou veřejnost dokážou nejednou zmást.

Jednou si dokonce lidé mysleli, že robot vyfotil sochu s obličejem, aby se nakonec ukázalo, že historický objev zhatila lidská představivost a jev zvaný pareidolie.

Nejnovější selfie Perseverance ukazuje, jak se dívá dolů na jednu ze zkumavek se vzorky hornin, které na místě nechává pro budoucí misi k vyzvednutí. Autoportréty roveru jsou obvykle pořizovány kamerou připevněnou na rameno, což je i tento případ – nové selfie se skládá z 59 jednotlivých fotografií, které byly spojeny do jedné výsledné.

NASA, Perseverance
Zdroj: NASA

Perseverance si střihlo marťanské selfie

Společně se zveřejněním fotky NASA vyzvala příznivce, aby se pokusili na snímku najít všechny vzorkovnice, které vypadají podobně jako rukojeť světelného meče ze Star Wars. Nám se podařilo napočítat tři, ale možná jich objevíte mnohem víc. Ta přímo před vozítkem by měla obsahovat vzorek vulkanické vyvřelé horniny, která byla původně nalezena poblíž místa přistání roveru.

NASA chce pomocí robotického vozítka získat kolem 35 takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat i na jiných místech. Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého – nikoli současného – života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu.

Vzorky rover odešle zpátky na Zemi v rámci série misí zvané Mars Sample Return (Návrat vzorků z Marsu), na které spolupracují americká NASA a evropská ESA. Odborníci očekávají první horniny nejdříve v roce 2033.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET

Total
0
Shares