Recenze Samsung Galaxy M21: kladivo na čínskou konkurenci s masivní baterií

Několik týdnů nazpět se nám dostal do rukou nový telefon pro běžného uživatele, model Samsung Galaxy M21, který je cílem naší dnešní recenze. Jak telefon dopadl? Čtěte níže. Citelný kompromis mezi cenou a výkonem se zde nezapře, ale o tom a podrobněji dále.

První seznámení

Telefon jako takový je v naprosto běžné konstrukci a na první pohled nezaujme žádným výstřelkem. Tlačítka na zapnutí a ovládání hlasitosti, na dnes již standardní pravé straně, doplňuje šuplíček na té pravé.

V zadní části se nachází čtečka otisků prstů, sloužící pro rychlou a bezpečnou autentifikaci uživatele, a také trojitý fotoaparát. Ten je doplněn jednou LED, která pomůže za zhoršených světelných podmínek. Hlavní roli hraje 48Mpx senzor se světelností f/2.0, dále je zde širokoúhlý snímač s rozlišením 8 Mpx, clonou objektivu f/2.2 a záběrem 119 stupňů.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Posledním členem se stal 5Mpx hloubkový senzor. Zmiňme, že modul tří fotoaparátů je téměř zarovnán se zbytkem plochy. Ze snímačů nám chybí ještě ten čelní, který má 20 megapixelů a pro potřeby selfies plně dostačuje.

Dalším z taháků telefonu M21 je 6,4palcový displej s rozlišením Full HD+ a technologií zobrazování Super AMOLED. Samozřejmě počítejte jen s 60Hz obnovovací frekvencí. Na druhou stranu tu je skvělý Always-on Display, který upozorní na příchozí notifikace. Navíc si můžete tuto funkci různě upravovat. A to jak design hodin, tak třeba i barvy.

Samsung Galaxy M21: specifikace

Konstrukce plast, 159 × 75,1 × 8,9 mm, 188 g
Displej 6,4″, Super AMOLED Infinity-U, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 10 + One UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2,3 GHz, Exynos 9611
Paměť 4 GB RAM, 64 GB úložiště (UFS 2.1) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát tři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoůhlý 119° + 5 Mpx hloubkový), clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.2, EIS, LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm audiojack, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 6 000 mAh, rychlonabíjení 15 W
Cena a dostupnost 6 399 Kč, už v prodeji

Velmi elegantně je řešen reproduktor. Je těsně nad selfie kamerkou v prostoru mezi krytem a displejem. Velmi elegantní a nerušivý element. Již po vybalení telefonu mě zaujala konstrukce šuplíku, který je na tuto cenovou kategorii neobvyklý. Je plnohodnotný pro dvě SIM a paměťovou kartu, která může mít velikost až 512 GB.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Obsah balení

  • Samsung Galaxy M21
  • špendlík na SIM
  • 15W adaptér pro nabíjení
  • USB-C a USB-A kabel
  • brožurka a průvodce nastavením telefonu

Balení jako takové nijak neurazí a ani ničím nepřekvapí. Je to klasická krabička, ve které mimo telefonu naleznete ještě špěndlík pro vytažení zmiňovaného šuplíku, základní návod, nabíječku a synchronizační kabel. Trochu smutné je, že společnost Samsung nepřidala navíc ještě nějaká sluchátka. Z osobních zkušeností i ty nejobyčejnější pecky od Samsungu hrají více než obstojně a i dnes platí za příjemný bonus.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Spuštění samotné probíhalo naprosto normálním způsobem. Po vložení simky a paměťové karty a zapnutí telefonu na vás vykoukne krásně barevný Super AMOLED displej. Telefon samotný se dobře drží v ruce díky kompaktním rozměrům a zaobleným hranám. Námi testovaný model měl černou barvu, jinou na českém trhu nenajdete. Jediné, co bych krytu vytknul, je to, že čtečka otisků prstu není příliš „naslepo“ rozlišitelná od zbytku zad. Zadní kryt se také snadno poškrábe.

Masivní baterie

Galaxy M21 | foto: vlastní

Samsung se snaží ohromit obrovskou baterií, která má zabezpečit provoz telefonu po dlouhou dobu a je dodávána v kapacitě 6 000 mAh. Z našeho testování vyplývá, že M21 lze bez problémů nabíjet jednou za dva dny. V případě jen stand-by režimu se mi povedlo dosáhnout až čtyř dnů, avšak v tuto dobu byl telefon povětšinou neaktivní a sloužil jen na příjem několika málo hovorů a občasné textnutí v messengeru.

Další výhodou je rychlé 15W nabíjení. 80 % baterie z nějakých 15 % dosáhl telefon za zhruba půl hodiny. Poté samozřejmě dobíjení zpomaluje, kvůli opotřebení baterie. Celkově se mi smartphone na plnou kapacitu nabil za zhuba 2,5 hodiny, což ale neberu jako mínus, většina uživatelů stejně mobil jednoduše píchne do sítě přes večer a tak delší čas nabíjení neklade překážku.

V běžném několikatýdenním používání bych telefonu vytknul jednu věc, a to je naprosto zoufalá reakční doba odemykání Galaxy M21 obličejem, tato fičura funguje opravdu jak z minulého století, a to i za běžného světla. Naopak čtečka prstů je velmi spolehlivá a nikdy jsem nezaznamenal jedinou chybičku.

Foťák je naprostá pohoda

Asi úplně tím nejlepším na celém telefonu je fotoaparát. Hlavní roli hraje 48Mpx senzor se světelností f/2.0 a velikosti pixelu 0,8 mikrometru. V základu M21 fotí v rozlišení 12 Mpx, funguje zde tedy technologie spojování čtyř pixelů do jednoho. Fotit samozřejmě ale můžete i v maximálním rozlišení.

Snímkům nechybí ostrost ani barevná věrnost. Velice dobře si snímač vedl také v makro režimu. Za dobrých světelných podmínek tedy budete spokojeni. Situace se obrací z ubývajícím světlem, v noci je kvalita podprůměrná a nepomůže ani takzvaný noční režim. Ale to je dáno tím, že testujeme střední nižší třídu a tak musíme počítat s výsledky, které nebudou úplně dokonalé.

Co se týče videa, tak uživatel může natáčet ve 4K, avšak jen ve 30 snímcích za sekundu. Tento režim ale nedoporučujene, jelikož video je nekvalitní a roztřepané; nefunguje tu totiž EIS. Raději se tedy spokojte s Full HD rozlišením při stejné snímkovací frekvenci, kde EIS funguje už spolehlivě.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Chybí něco?

K výbavě se sluší dodat, že Galaxy M21 nic zásadního nechybí. Zaujme hodně svou cenovkou která se pohybuje kolem 6 400 Kč, což je na tuto kategorii naprosto v pořádku. Telefon svým designem nevyčnívá z řady, což ale někomu může vyhovovat. Rozhodně není v žádném ohledu extravagantní. Je to prostě takový pracant na běžné denní používání, občasnou momentku a populární chatování.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Samsungem představený systém Android 10 s nadstavbou One UI 2.0 nabízí spoustu možností. Exynos 9611 bohužel ale nepatří k výkonným čipovým sadám, takže jsme byli svědky záseků a pomalého spouštění aplikací. Hardwaru občas prostě dochází dech, což je velká škoda, jinak k M21 v podstatě nemáme větších námitek.

Mám si ho pořídit?

Samsung Galaxy M21 je velmi dobrým telefonem střední nižší třídy. Velmi se nám líbilo, jak dobře padne do ruky, což často není samozřejmé. Je to zkrátka takový příjemný oblázek. Dalším plusem je povedený Super AMOLED displej, který je v dané kategorii velkým prodejním tahákem. Radost udělá i hlavní fotoaparát. Samozřejmě nelze počítat s nějakou velkou kvalitou ze šera či tmy. Jinak se snímky budete spokojení.

Potěší i podpora NFC pro bezkontaktní platby, 3,5mm jack konektor, takže nemusíte vyhazovat klasická drátová sluchátka, pokud jste tak již neučinili, a masivní 6 000mAh akumulátor, který dává dostatek energie, abyste nemuseli každý den nabíjet. Velmi příjemnou funkcí je i tzv. Always-On Display.

Galaxy M21 | foto: vlastní

Hardwarový základ je solidní, procesor Exynos 9611 a 4 GB RAM dodávají dobrý výkon pro každodenní použití, i když výkon špičkových modelů, jako např. S20, tu očekávat nemůžeme. Nebudeme vám zatajovat, že Galaxy M21 se občas zakucká. Samsung by měl zapracovat na optimalizaci nadstavby One UI a co nejrychleji dodat aktualizaci. Jinak s telefonem nemáme problém a pokud uvažujete nad nákupem přístroje v cenové relaci kolem 6,5 tisíce korun, je Samsung Galaxy M21 jednou z těch lepších voleb.

Co se nám líbí?

  • Výborná výdrž baterie
  • Dobrý poměr výkon/cena
  • Krásný Super AMOLED displej
  • Dobře padne do ruky
  • Kompletní konektivita
  • 3,5mm jack konektor

Co se nám nelíbí?

  • Nezajímavý design
  • Je to „plasťák“
  • Noční režim moc nefunguje
  • Horší optimalizace nadstavby One UI
Total
0
Shares