První vesmírný hotel se otevře už v roce 2025. Nabídne sci-fi dovolenou s umělou gravitací a výhledem na Zemi

  • Dovolená v Karibiku nebo Alpách? Nezajímavé!
  • Už za tři roky se budeme totiž moci rekreovat ve vesmírném hotelu

Probuzení v elegantním hotelovém pokoji s umělou gravitací a výhledem na sluneční soustavu bude představovat nezapomenutelný zážitek. Slavnostní otevření prvních pokojů v největší vesmírné konstrukci na světě se plánuje už za tři roky. Věděli jste o tom?


Nepřehlédněte: Podvodníci opět útočí na české mobily! Stačí jeden telefonát a máte po úsporách. Jak šmejdům nenaletět?


Pokoj s výhledem na Zemi? Vzniká vesmírný hotel

Vesmírná turistika se zdá být blíže než kdykoli předtím – za poslední rok se miliardář Virgin Richard Branson se svou společností Virgin Galactic dostal do suborbitálního prostoru, zatímco herec ze Star Treku William Shatner se stal nejstarším člověkem ve vesmíru díky výletu s Blue Origin. Ale s každým letem je stále spojena astronomická cena, kvůli které je pro mnohé z nás těžké si skutečně představit, že strávíme roční dovolenou mimo Zemi.

První představení projektu vesmírného hotelu proběhlo oficiálně v roce 2019 pod názvem Von Braun Space Station. Od té doby se koncept, za kterým stojí společnost Orbital Assembly, neustále vyvíjí – doznal řadu změn, vylepšení a změnil název. Teď se o ambiciózním projektu začíná znovu hovořit!

Firma Orbital Assembly oznámila, že chce na oběžné dráze vybudovat ne jednu, ale rovnou dvě vesmírné stanice s ubytováním pro vědce a turisty: stanice Voyager má pojmout 400 lidí a bude otevřena v roce 2027, zatímco druhý hotel Pioneer Station by mohl otevírat již za pouhé tři roky, tedy v roce 2025. Stanice Voyager bude obrovské rotující kolo obíhající kolem Země složené z 24 modulů spojených výtahovými šachtami. Na podobném designu má být vybudován i subtilnější Pioneer Station.


Nepřehlédněte: Kontakt s mimozemšťany je blízko. Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to šokovalo vědce


Funguje na principu kýble s vodou

Obě stanice díky své rotaci vytvoří v obytných modulech kolem prstence podobnou gravitaci, jako je na povrchu Měsíce. Jak přesně by fungovala fyzika vesmírného hotelu? Tim Alatorre, provozní ředitel Orbital Assembly, uvedl: „Stanice se otáčí a tlačí vše, co je v ní, k obvodu, podobně jako když točíte kbelík s vodou – voda se tlačí do kbelíku a zůstává v něm. Blízko středu stanice tedy umělá gravitace nebude, ale jak se budete pohybujete směrem k vnější straně, gravitace začne narůstat.“

Nebude jen pro miliardáře

Vesmírný hotel prozatím nezveřejnil cenu pobytu, ale dá se očekávat, že bude rozhodně vysoká. Navzdory skutečnosti, že náklady na letenku do vesmíru jsou v současnosti astronomické, podle Alatorreho nebude vesmírná turistika jen pro miliardáře. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom zpřístupnili prostor všem, nejen bohatým,“ řekl a přidal, že v hotelu se turisté budou moci normálně pohybovat, sprchovat se, sportovat nebo jíst v sedě podobně, jako když si na Zemi zajdou do restaurace.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay

Total
0
Shares