Proč se telefonu bez Google služeb vyhnout velikým obloukem? Tady máte 5 neprůstřelných důvodů!

  • Nákup telefonu bez Google služeb nedává smysl, pokud tedy nejste fanda Huawei
  • Konkurence je na tom lépe a pokud chcete něco s příchutí Huawei, je tu HONOR

Společnost Huawei se nám snaží už několik let namluvit, že používání chytrého telefonu bez Google služeb je stejně intuitivní a zábavné, jako kdyby je obsahoval. Je to samozřejmě hloupost. V Evropě nákup telefonu s HMS (čili bez integrovaných Google služeb) nedává vůbec žádný smysl. Tady je 5 důvodů, proč se takovému zařízení obloukem vyhnout.


Nepřehlédněte: Odborníci bijí na poplach: V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger


Prostě to nemá Google

První důvod je klíčový, telefon nemá integrovaný obchod Google Play. Veškeré aplikace a služby, na které jsou uživatelé roky zvyklí a mají na nich uložená svá data, prostě chybí. Zatímco Gmail nahradíte, oblíbené Google Fotky už nikoli a platí to i pro disk Google nebo službu Meet.

Někdo by mohl namítnout, že existují alternativy, ale proč odcházet odněkud, kde je člověk spokojený a kde má svůj digitální batůžek? Přihlašování do služeb Googlu přes webový prohlížeč je nepraktické, zoufalé a neefektivní.

Když už se třeba do Fotek Google zalogujete, nic se nezálohuje. A to nehovoříme o aplikacích od vývojářů třetích stran. Třeba Twitch nerozjedete ani kdybyste se na hlavu stavěli. A aplikací se stejným problémem jsou desítky, potřebují totiž přístup k databázím Googlu a dalším vzájemně propojeným API přístupům.

Alternativní služby Huawei (obchod AppGallery) vážně nepředstavují konkurenční výhodu. Jde jen o více či méně povedené záplaty na díry kvůli chybějícímu Googlu. Jinými slovy je to vlastně taková „flikovačka“, aby se Huawei udržel ve hře, ale klesající tržní podíl ukazuje, že ani to firmě nepomohlo.

Vyhledávání Huawei Petal Search
Foto: FONETECH.CZ

Bezpečnost

Google sice nemá tak přísné podmínky pro schvalování aplikací do svého obchodu Google Play jako Apple u svého App Store, je to však pořád milionkrát lepší, než spoléhat na instalaci APK souborů z alternativních obchodů a riskovat tím, že si zavirujete telefon a přijdete o peníze a data. Mnoho BFU je navíc instalací APK zmateno. Absolutně netuší, co je nějaká služba Petal Search. Nechápou samotný proces stažení a instalace APK a ani se jim moc nedivíme.

V případě telefonu s Google Play stačí navštívit Google Play, zadat do pole název aplikace nebo hry, kterou chcete stáhnout, a párkrát kliknout, vše se pak děje na pozadí a vy se nemusíte o nic starat. A to nemluvíme o aktualizacích nainstalovaných aplikací. Mít digitální obsah v mobilu stále aktuální je prostě super: vývojáři neustále opravují různé chybky a nedostatky, takže aktuální verze aplikace znamená nižší riziko, že ji zneužijí hackeři.

Huawei, ilustrační foto
Zdroj: Mark Chan / Unsplash

Nemají podporu 5G sítí

Huawei je dlouhodobě obviňován ze špionáže pro čínskou vládu, a přestože firma veškerá obvinění od začátku odmítá, stínu pochybností se tak úplně nezbavila. V rámci sankcí Huawei přišel o možnost nakupovat čipy s podporou 5G sítí. To znamená, že veškeré telefony Huawei bez Google služeb nepodporují 5G. V polovině roku 2022 už se nejedná o úplnou maličkost a pokud vedle sebe máte dva telefony se stejnou výbavou a cenou, ale jeden z nich zůstává pouze na 4G, volba, pro co se rozhodnout, nemůže být jasnější.

HONOR 50 Lite
HONOR 50 Lite | foto: FONETECH.CZ

Bezkontaktní placení oklikou a aktualizace

Achillovou patou Huawei telefonů bez Google služeb byla dlouho nemožnost bezkontaktně platit u obchodníka. Teď už to jde takzvaně přes ruku, přes službu Curve. Podle nás je ale stále mnohem pohodlnější spoléhat na službu Google Pay, která je nedílnou součástí každého telefonu s Google službami. O tom, že Google Pay nastavíte během pár sekund, abyste mohli vyrazit do obchodů jen s mobilem, se snad nemá cenu ani zmiňovat. Americké embargo zasadilo tvrdou ránu i softwarové podpoře čínského výrobce. Takže pokud chcete mít operační systém co možná nejaktuálnější, na trhu jsou lepší alternativy.

Je tu HONOR

HONOR dříve patřil pod Huawei, ale ten pod sankčním tlakem společnost prodal a z HONORU je dnes samostatná značka s vysokými ambicemi, která jde vlastní samostatnou cestou. Ale je to vlastně stále tak trochu Huawei, to nelze popřít: nadstavba MagicUI vychází z oblíbeného EMUI a i design telefonů je nadále velmi podobný. A to vše je pro příznivce Huawei skvělá věc. S HONOREM dostanou vše, na co byli zvyklí. Rychlejší aktualizace, Google služby, platební systém Google Pay nebo podporu superrychlých 5G sítí.

Zdroj náhledové fotografie: tianya1223 / Pixabay

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Sakra a ja si myslel ze tu bude i popis ubuntu na mobilu a jak je to s nim. Tak zase nic, no.

  2. Akorát že HONOR od doby co přišel o know-how Huawei, nestojí absolutně za nic. Neodladěný systém a absolutně mizerný foťák. To už za ty peníze radši Realme.

Comments are closed.