Velký třesk

Pochopíme konečně, jak vznikl vesmír? Urychlovač částic vytvořil látku, která neexistovala 13 miliard let

  • Vědci vyrobili tzv. kvarkovou polévku, respektive její malinké vzorky
  • Jde o materiál, z nějž se skládal velice mladý vesmír

Vědcům se podařilo vytvořit něco, čemu říkají kvarková polévka. Předpokládají, že celý vesmír byl tímto skupenstvím tvořen pouhých několik desítek mikrosekund po tzv. Velkém třesku. O vytvoření kvarkové polévky se pokoušeli už ke konci minulého století v CERNu a poté pokusy pokračovaly.


Nepřehlédněte: Vědci hlásí zásadní objev! Vesmírem se řítí černá díra o velikosti 20 milionů Sluncí


Fyzici vytvořili malinké vzorky kvarkové polévky

Podle výzkumu, o kterém informoval časopis Scientific American, se vesmír vytvořil za pomoci kvarkové polévky – nejmenších a nejzákladnější lch stavebních kamenů atomů. Vědci tvrdí, že se tyto kvarky vznášely ve stavu podobnému tekutině, která je všechny držela pohromadě uvnitř protonů a neutronů.

Tekutina podobná plazmatu, která pomohla náš vesmír stvořit – tedy kvarková polévka, kterou experti znovu vytvořili – se oficiálně nazývá kvark-gluonové plazma. Pokud je nám známo, v přírodě se od počátku věků nevyskytuje. Pomocí supervýkonného urychlovače částic umístěného v Brookhavenské národní laboratoři na Long Islandu ve Spojených státech ho však vědci dokázali vytvořit.

Látku vyrobil urychlovač částic

Prstenec urychlovače dlouhý 3,8 kilometru umožňuje atomovým jádrům, aby se kolem něj pohybovala rychlostí 80 000krát za sekundu – což je zhruba 99,995 % rychlosti světla. Vědci používají supravodivé magnety k ovládání atomových jader, která se pohybují kolem prstence a v určitých bodech jsou přechlazena téměř na absolutní nulu, než se dva paprsky nakonec srazí a vytvoří malé kapky kvarkové polévky.

Doufejme, že měření těchto srážek přinesou nové poznatky o kvark-gluonovém plazmatu. Studiem kvarků a kvarkové polévky se snad vědci časem dozvědí více o samotném vzniku vesmíru a o tom, jak hmota ve vesmíru vůbec vznikla.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: scientificamerican

Total
0
Shares
1 komentář
  1. A co když vše mohlo býti i jinak.
    1.Prostor jakož to takový už existoval.Mel už předem daný objem. Měl však pouze jiný tvar,byl pravděpodobně deformovaný,např.jako né nafouknutý dětský balónek,ale hypotetické hranice i objem už měl daný .Díky vniknutí hmoty ve skupenství kvark gluonoveho plazmatu,se začal tvar prostoru,časoprostoru měnit.Dnes tomu říkáme donut či bublina .
    2.Co to je a jak vznikla kvark gluonova plasma?
    a ) pevná tvrdá hmota-Zvysime na ni působící teplotu.
    b ) Tavenina horniny.Zase zvýšíme teplotu.
    c )Vznikne magma.Opet zvýšíme teplotu.Co nyní vznikne?Nějaké forma magmatu?!
    d )Další zahřívání daně hmoty.
    e ) Mohlo by díky teplotě už vzniknout plasma.
    F ) Opět zahříváme danou hmotu(plasma).
    g )Tady už by mohla vzniknout kvark gluonova plasma.
    3.Ale jak plasma vznikla v reálu a jak se do našeho časoprostoru dostala?Efekt nálevky.V jednom časoprostoru dorazila hmota k hypotetickým hranicím.Hranici/placentu protrhla a dostala se přes hypotetickou hranici našeho budoucího prostoru,který byl však sdeformovany,do našeho prostoru.Pevna hmota se začala nálevkou přesouvat/přetékat do našeho prostoru.Zahrivala se a měnila postupně v závislosti na okolní teplotě svou fyzickou strukturu a to až do firmy kvark gluonoveho plazmatu.

Comments are closed.