iPhone

Ovládání telefonu iPhone pouhou myšlenkou? Americká firma je na prahu revolučního objevu

  • Nový druh ovládání elektroniky pomůže handicapovaným
  • Americký Synchron testuje jedinečný mozkový implantát

Ještě před několika lety jsme ovládali telefony především prostřednictvím klávesnic a stylusu. Dnes už během každodenní práce s elektronikou využíváme dotykové či hlasové ovládání a některá zařízení reagují i na pouhý pohyb očí. Společnost Synchron jde ještě dál a v současnosti pracuje na technologii, díky které iPhone můžeme ovládat telepaticky.


Nepřehlédněte: Byl 10 let na vozíku, nyní může opět chodit. Robotická kostra postavila bývalého vojáka znovu na nohy


Ovládání iPhonu nebo iPadu myšlenkou? Žádné sci-fi!

Američané jsou blízko revolučnímu objevu. Oznámili, že zahájili testování speciálního mikročipu, který umožňuje iPhone ovládat pouze silou myšlenek stejně jako v nějakém sci-fi filmu.

Klíčem ke všemu je implantát zavedený do mozku, který komunikuje s centrální jednotkou umístěnou na hrudi pacienta, jež myšlenky dál přeposílá do smartphonu. Synchron svou revoluční novinku zkouší zatím na šesti handicapovaných s tím, že se stal vůbec první společností, která získala povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Jsme nadšeni iOS a produkty Applu, protože jsou všude kolem nás,“ říká spoluzakladatel Tom Oxley a dodává, že výhoda řešení společnosti spočívá v tom, že čip do mozku nemusí vkládat špičkový neurochirurg. Implantát se zavádí do horní části mozku „pouze“ přes jednu z cév, takže jeho masovému rozšíření nic nebrání.

Telefon, iPhone
Zdroj: Jenny Ueberberg / Unsplash

Implantát pomůže handicapovaným lidem

Telepatickou komunikaci mezi čipem, člověkem a smartphonem zprostředkovává Synchron Switch – malé zařízení přivedené k hrudi pod oblečením. Zástupci americké firmy se na testované pacienty nesnaží tlačit a zatím po nich nepožadují, aby schopnosti implantátu demonstrovali na hře pong, jako opice Neuralink Elona Muska, nebo pomocí myšlenek napsali dvacet slov za minutu.

Rodney Gorham, vysloužilý prodejce softwaru z australského Melbourne, který trpí nemocí ASL, trénuje např. zatím jen jednoduché příkazy – když myslí na jedno poklepání nohou, znamená to jedno klepnutí do displeje (čili jako potvrzení nebo otevření nějaké aplikace), zatímco jiné myšlenky pak nahrazují další příkazy, třeba odpověď na SMS, které zdravý člověk běžně vykonává svými prsty a vůbec nad tím nepřemýšlí.

Výzkum Synchronu je stále v počáteční fázi, už nyní ale vykazuje slibné výsledky. Jedním z velkých problémů celého telepatického konceptu představuje latence, tedy délka trvání komunikace mezi čipem, centrální jednotkou a samotným iPhonem. Ale nezáleží jen na samotném Synchronu, aby se vše rychle zlepšilo. Bez pomoci Applu to určitě nepůjde, přiznává Oxley.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Semafor

Total
0
Shares