Titanic, Titanik

Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl

  • Takhle jste Titanic ještě neviděli
  • Na YouTube je první video v 8K

Byly zveřejněny nové záběry, které ukazují slavný Titanic ve zcela novém světle: v plné 8K kvalitě, tedy v nejvyšším rozlišení, jaké je v současnosti lidstvu k dispozici. Úchvatné video je první svého druhu a zdarma dostupné na YouTube.


Nepřehlédněte: Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem


Nejlepší záběry Titanicu

Záběry pořídila společnost OceanGate Expeditions při své nedávné návštěvě vraku, který leží asi čtyři kilometry pod hladinou severního Atlantiku a 500 kilometrů od břehů kanadského Newfoundlandu.

Slavný Titanic odpočívá pod vodou už 110 let a dlouhá doba se na jeho technickém stavu podepsala, což je ostatně patrné i v novém videu. Na záběrech v 8K rozlišení uvidíte části trupu, nákladní prostor i jeden z kotlů.

Vědci se ke slavné lodi dostali ve speciální ponorce Titan, na jejíž konstrukci se podílel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). „Úžasné detaily na záběrech v rozlišení 8K pomohou našemu týmu vědců a námořních archeologů přesněji charakterizovat míru rozpadu Titanicu při pořizování nových záběrů v roce 2023 a v dalších letech,“ uvedl v tiskové zprávě prezident společnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush. Dodal, že ještě pozoruhodnější jsou fenomenální barvy.

Expedice přečetla i logo na kotvě

Nově zveřejněné záběry začínají záběrem na příď Titanicu, který se potopil v noci 15. dubna 1912 po nárazu do ledovce. Díky vysokému rozlišení kamer jsou vidět prvky lodi v neuvěřitelných detailech: lze např. přečíst jméno výrobce Noah Hingley & Sons Ltd. na kotvě na levoboku.

„Studuji vrak již desítky let a absolvoval jsem několik ponorů a nepamatuji si, že bych viděl nějaký jiný snímek, který by vykazoval takovou úroveň detailů,“ řekl Rory Golden, expert společnosti OceanGate Expeditions.

„Zelená světla, která jsou vidět v některých pasážích videa, pocházejí z laserového měřícího systému,“ doplnil ho Paul Henry Nargeolet. „Tento systém nám umožňuje přesně určit velikost objektů. Vzdálenost mezi dvěma zelenými světly je přesně deset centimetrů.“

Na videu uvidíte také trojitá lana, která se připevňovala k patkám na břehu, aby 269 metrů dlouhou loď zajistila, když byla v přístavu. Pozornost si zaslouží i obrovský kotevní řetěz (každý článek váží asi 91 kilogramů) a nákladové prostory.

V rámci expedice si legendární Titanic na dně moře kromě expertů prohlédlo i několik turistů, kteří ze neopakovatelné dobrodružství zaplatili 250 tisíc dolarů, v přepočtu asi 6 milionů korun. Pro úplnost: jedná se o cenu za jednu jízdenku.

Místo poblíž  překypuje životem

O Titanicu se v poslední době hovořilo také v souvislosti se záhadným objektem, který poblíž vraku v roce 1998 zaznamenal sonar vědecké ponorky. Trvalo to desítky let, ale experti tajemství nakonec přišli na kloub. Objekt, který přístroje zachytily, není další vrak, jak někteří věřili, ale místo, kde bují život. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem OceanGate Expeditions, zdroj: CNN

Total
0
Shares