Messenger dostává novinky u šifrované komunikace

Odborníci bijí na poplach: V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger

  • Proč byste neměli používat Facebook Messenger?
  • Experti mají jasno. Není bezpečný!
  • Vaši komunikace mohou číst hackeři

Messenger je jedním z nejpoužívanějších chatovacích klientů na trhu. Platforma spadá spolu s WhatsAppem a dalšími pod Facebook. Bezpečnostní experti, mezi které patří  ředitel agentury Spylix Steven Walker, však před používáním Messengeru varují a mají k tomu dobrý důvod.


Nepřehlédněte: Robot ve tvaru nudle dokáže utéct z bludiště. Zajímá vás jak?


Používáte Facebook Messenger?

Společnost Meta, pod kterou patří trojice nesmírně populárních komunikačních platforem (Messenger, WhatsApp a Instagram) stále jen dohání konkurenci. Funkce a vylepšení doplňuje velmi zvolna. Steven Walker ze společnosti Spylix si nebere servítky a tvrdí, že by uživatelé neměli Facebook Messenger vůbec používat, pokud jim záleží na tom, aby se o obsahu jejich konverzací nedozvěděl nikdo jiný.

Walkerovi vadí, že Facebook Messenger není naprogramován tak, aby zprávy šifroval automaticky. Aplikace získala end-to-end šifrování pro zprávy již v roce 2016 prostřednictvím funkce „tajné konverzace“. Pod pojmem šifrovaná konverzace typu end-to-end se rozumí to, že obsah vašich zpráv a hovorů je chráněn od okamžiku, kdy opustí vaše zařízení, až do okamžiku, kdy doputuje k zařízení příjemce. To znamená, že nikdo jiný, včetně Facebooku, nemůže vidět ani poslouchat to, co bylo řečeno nebo napsáno.

Signal nebo WhatsApp jsou lepší volbou

V případě Messengeru je i po letech funkce skryta v Nastavení a pokud si ji neaktivujete, vaše komunikace není v bezpečí. Je to takový polovičatý přístup a mnozí proto společnost Meta podezírají z toho, že chce ve skutečnosti vědět, o čem uživatelé komunikují, jinak by šifrování bylo aktivní automaticky. Svým způsobem mají pravdu, v dnešní uspěchané době si uživatelé aplikaci nainstalují, přihlásí se a začnou ihned komunikovat. Prolézáním nastavení svůj čas tráví jen naprosté výjimky.

Walker proto doporučuje aplikace, které poskytují lepší možnosti zabezpečení a end-to-end šifrování hned v základu. Jednou z alternativ podle něj představuje WhatsApp, ale to nejlepší, co můžete udělat, je používat Signal.

Signal
Zdroj Dimitri Karastelev / Unsplash

Pokud si svého soukromí opravdu ceníte, Signal je asi to vůbec nejlepší, co je dnes na trhu: neshromažďuje totiž o uživatelích žádné informace. Pro větší soukromí si také lze nastavit automatické mazání zpráv ve zvoleném časovém intervalu. O popularitu Signalu se v uplynulých měsících postaral např. whistleblower Edward Snowden nebo šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk.

Co si o Facebook Messengeru myslíte? Je podle vás bezpečný? Přejdete na Signal nebo na jinou aplikaci?

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Mě to je uprdele že mi někdo čte zprávy. Nikoho neplánuju zabít takže nic neskrývám.

    1. To je sice možné, ale jakmile pošlete něco, co se dá jen trochu zneužít, tak toho ten hacker zneužije a začne vás s tím vydírat

      1. Tak ne posílám osobní údaje bankovní účty hesla k účtům ani zprávy o tom že chci někoho zabít nebo že vlastním výbušniny či zprávy týkající se drog a je po starostech

    2. Proč používáte přezdívku a ne vlastní jméno, když nic neskrýváte?

  2. Ten chlap je debil a takový ten typický ”odborník” určený do snídaně s novou. Mohl by třeba zmínit nějaký middleman útok při kterém bylo odcizeny obsahy nějakých zpráv na jakékoliv větší platformě? Middleman útoky v podstatě neexistují, 100% útoků probíhá tak, že z Vás někdo buď vyláká Vaše heslo, nebo Vám do zařízení nainstaluje Keylogger, proti čemu Vás žádné end-to-end šifrování neochrání.

    A i ten argument s tím, že Facebook může číst Vaše zprávy a Signal ne je směšný. Pokud s každým odesláním nezadáváte nějaké heslo, tak privátní klíč, kterým se to šifruje, musí být uložen v té aplikaci, takže si to Signal může dešifrovat kdykoliv bude chtít. End-to-end šifrování je v tomto případě jen vějička pro blbečky, protože má smysl jen v případě že něco posíláte po nezašifrovaném prostoru, například SMS.

  3. Ty jsi asi vlastník toho čínského nebo Indického šmejdu Iphonu a neznáš BlackBerry, to mělo jednoznačně nejlepší zabezpečení, proto ho používali i vlády vyspělých západních zemí včetně Amíků, co ?

  4. Jednou jsem kámošce poslal přes messenger obrázek obrovskýho ztopořenýho péra. Za chvíli byl obrázek odstraněn, že je závadný. Tak asi tolik o soukromí u Cukříka 🤷‍♂️

Comments are closed.