Mars, kráter

Nový snímek Marsu odhaluje kráter děsivě podobný obrovskému strašidelnému oku

  • Sonda na Marsu objevila obří kráter
  • Vypadá zlověstně a v průměru měří 30 kilometrů

Působivý záběr povrchu rudé planety v mimořádné kvalitě, získaný evropskou družicí Mars Express, zveřejnila Evropská vesmírná agentura (ESA). Sonda na něm zachytila oblast nazvanou Aonia Terra, ve které se nachází obrovský kráter o průměru 30 kilometrů.


Nepřehlédněte: Hubbleův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Úžasná spirální galaxie rodí nové hvězdy


Byl na Marsu život?

Sondě Evropské kosmické agentury (ESA) jménem Mars Express se znovu podařilo vyfotit něco pozoruhodného. Tentokrát vědecké přístroje na povrchu rudé planety zachytily velký bezejmenný kráter o velikosti města s tmavým zbarvením uprostřed, díky kterému vypadá jako obrovské oko hledící ke hvězdám.

Jako na galaktické střelnici

Kráter o průměru 30 kilometrů leží na jižní polokouli Marsu v oblasti známé jako Aonia Terra, nedaleko od kráteru pojmenovaného jako Lowell, který měří v průměru neuvěřitelných 200 kilometrů. Předpokládá se, že Lowell a mnoho kráterů v této oblasti byly vyhloubeny masivními dopady planetek, asteroidů a meteroidů asi před 4 miliardami let, během období, kterému se přezdívá pozdní těžké bombardování (LBH) a kdy to ve Sluneční soustavě vypadalo jako na střelnici. Vědci se domnívají, že to bylo právě LHB, které dodalo planetám, a především Zemi vodu, nezbytnou ingredienci pro vznik života, jaký známe.

Nový snímek Marsu
Zdroj: ESA

Vědci jsou nadšení

Oblasti jako Aonia Terra mohou vědcům pomoci porozumět složení Marsu, protože odhalují materiál, který by jinak zůstal skryt pod povrchem. Oblast na obrázku naznačuje, že složení povrchu je zde mimořádně rozmanité. Ve středu kráteru lze např. vidět tmavší materiál v podobě stinné vlnící se duny i kónické pahorky, což podle vědců naznačuje, že střed kráteru funguje jako jakýsi záchytný bod pro hromadění materiálů.

Podrobnější informace o kráteru a jeho okolí pomůže odhalit až bližší pozorování, ale už takto je nesmírně působivé, co všechno se můžeme dozvědět ze snímku pořízeného z orbitu. Přístroje družice s vysokým rozlišením zachycují informace nejen o barvách minerálů, ale i o nadmořské výšce objektů, čímž poskytují komplexní soubor dat o povrchu Marsu.

Zdroj náhledové fotografie: ESA

Total
0
Shares