Facebook

Nový podvod na Facebooku se šíří jako lavina: Stačí se přihlásit a přijdete o profil. Jak nenaletět?

  • Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku!
  • Co dělat a jak kyberzločincům nenaletět?

V posledních dnech a týdnech podvodníci opět začínají ve velké míře útočit na uživatele oblíbené sociální sítě Facebook. Pomocí jednoduchého triku dokážou těm méně pozorným pořádně zatopit.


Nepřehlédněte: Odborníci bijí na poplach: V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger


Facebook je pro hackery ráj

„Odhalili jsme kampaň, jejíž rozsah potenciálně ovlivnil stovky milionů uživatelů Facebooku,“ napsala na blogu PIXM, firma zabývající se kybernetickou bezpečností, která fintu hackerů odhalila.

Podvod se opírá o falešnou přihlašovací stránku na Facebook, kam nic netušící uživatelé zadávají své uživatelské jméno a heslo. Pokud tak učiní, jsou se svým profilem okamžitě přesměrováni na web posetý reklamami.

Pro podvodníky je to byznys snů. Podle PIXM vydělají totiž za každých tisíc zobrazení stránky asi 150 dolarů. Doposud byla podvodná stránka zobrazena téměř 400 000 000krát, což hackerům přineslo asi 60 milionů dolarů.

Podvodníci zkouší nové finty

Podvod má obrovskou škálovatelnost, tvrdí odborníci. I když byl v počátku infikován pouze jeden jediný uživatel, masivně se rozšířil přes kecálka Messenger (zadáním přihlašovacích údajů získají podvodníci přístup k účtu a odkazy posílají dalším lidem) a dnes má podobu nabalující se sněhové koule.

Podvod je vysoce úspěšný i z důvodu, že využívá metodu maskování URL adresy, aby nic netušící uživatelé nepojali žádné podezření (v adresním řádku vidíte standardní facebook.com).

Jak se proti podvodníkům bránit? Je to vlastně velmi jednoduché. V žádném případě se na Facebook nepřihlašujte z odkazu, který vám někdo pošle přes Messenger.

Na pochybné odkazy nikdy neklikejte

Společnost Facebook je dlouhodobě pod kritikou odborníků na bezpečnost. Steven Walker ze společnosti Spylix před nedávnem vyzval uživatele, aby nepoužívali Facebook Messenger, pokud jim záleží na tom, aby se o obsahu jejich konverzací nedozvěděl nikdo jiný.

Walkerovi vadí, že Facebook Messenger není naprogramován tak, aby zprávy šifroval automaticky. Odborník proto doporučuje aplikace, které poskytují lepší možnosti zabezpečení a end-to-end šifrování hned v základu. Jednou z alternativ podle něj představuje WhatsApp, ale to nejlepší, co můžete udělat, je prý používat Signal.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash

Total
0
Shares