Nabíječky

Nekupujte levné nabíječky! Může to být past, varuje ČOI

  • Nabíječky má doma téměř každý
  • Některé navíc stojí nula nula nic
  • Proč je však vhodnější si připlatit?

O adaptérech zejména v souvislosti s mobilními telefony se mluví stále často. Jejich „popularita“ přímo dramaticky stoupla v okamžiku, kdy je z balení předloni odstranil Apple. Jenže, nebyl v tom sám. Zprvu vysmívaný krok poměrně brzy následovalo několik dalších značek.

Uživatelům tak zůstaly následující možnosti: a) používat postarší (což je s ohledem na stále rychlejší nabíjení diskutabilní), b) koupit si novou od výrobce (takže plánovaná zelená politika utře nos) nebo c) zkusit nabíječky třetích stran (bývají často výrazně levnější).

Originální jsou vhodnější

Jenže právě „no name“ produkty můžou představovat problém, jak nově upozorňuje ve své zprávě Česká obchodní inspekce. Ta totiž na tuzemském trhu provedla namátkovou kontrolu celkem 46 adaptérů. ČOI shledala nedostatky v 33 případech. Jinými slovy celých 70 % z nich nesplňovalo kritéria.


Čtěte také: Tesla má další problém. Na vině je vytápění elektromobilu


Xiaomi 11T Pro a 120W nabíjení
ilustrační (Zdroj: FONETECH.CZ)

Převážně se jednalo o chyby v průvodní dokumentaci (návod, bezpečnostní informace), některé nabíječky měly špatné povinné značení nebo chybějící identifikační kód výrobku apod.

Pozor na nabíječky třetích stran

Říkáte si: zatím dobrý? Tak pozor! ČOI mimoto odebrala 14 typů pro odborné testování. Zkušebním technickým pracovištěm bylo zjištěno, že 11 z nich je nevyhovující po stránce technické. U těchto výrobků bylo provedeno zpracování analýzy rizik. V 1 případě bylo stanoveno vážné riziko, ve 2 případech vysoké riziko!

Tyto nabíječky byly nahlášeny do systému nebezpečných výrobků databáze RAPEX:

Česká obchodní inspekce za zjištěné nedostatky uložila zatím 8 pokut v celkové hodnotě 31 000 Kč, další správní řízení ještě nebyla pravomocně ukončena.

Zdroj náhledové fotografie: Auguras Pipiras / Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Všechno jsou to čínské šmejdy. I ty, které výrobci telefonů vydávají za originální.

    1. No vsechny cinske vyrobky maji CE, znamena to China Eport… To jste nevedel ?
      To uz mi na zkusebne rikali pred 20 ti lety 🙂 , pak to bolsevickou luzu z Eu napadlo registrovat jako ochrannou znamku. Na nic jineho se nezmohla.

Comments are closed.