Hubbleův teleskop

Nebeský valčík: Hubbleův teleskop zachytil úžasnou trpasličí galaxii NGC 1156

  • Hubbleův vesmírný teleskop pokračuje v odhalování galaktických zázraků
  • Tentokrát pořídil úžasně detailní snímek galaxie NGC 1156

Hubbleův vesmírný dalekohled je dnes už spíš senior, který má většinu své aktivní kariéry za sebou. Ale přestože letos oslavil již třicáté druhé narozeniny, stále zůstává v jedné věci nepřekonatelný – pořád umí pořizovat fantastické záběry okolního vesmíru.


Nepřehlédněte: Teleskop Jamese Webba objevil mladou hvězdu, která se možná chystá zrodit planetu


Starý, ale stále skvělý

Astronomové mají další důvod k oslavám. Hubbleův vesmírný dalekohled pořídil novou fotografii trpasličí nepravidelné galaxie s názvem NGC 1156, která se nachází 25 milionů světelných let od Země v souhvězdí Berana. Na detailním snímku je zřetelně vidět, že jde o krásnou a blyštivou galaxii.

Vzhledem k tomu, že galaxie postrádá jakýkoli druh zřetelného tvaru (viditelná není spirální, ani eliptická struktura), ji astronomové klasifikovali jako trpasličí nepravidelnou galaxii. Zároveň ji označují také jako izolovanou, což znamená, že v její blízkosti nejsou žádné jiné galaxie, které by mohly ovlivnit její jedinečný tvar a pokračující tvorbu hvězd.

Hubble, HST, galaxie
Zdroj: ESA/Hubble

Hubble se znovu překonal

Nejde o první snímek galaxie NGC 1156, který kdy Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) pořídil. Jde však o první fotku zaznamenanou v rámci programu nazvaného Every Known Nearby Galaxy (česky „Každá známá blízká galaxie“), jehož cílem je zaplnit mezeru v galaktických pozorováních.

„Astronomové si všimli, že Hubbleův teleskop pozoroval pouze tři čtvrtiny galaxií ve vzdálenosti něco málo přes 30 milionů světelných let od Země dostatečně podrobně, aby bylo možné studovat složení hvězd v nich,“ uvádí se v prohlášení ESA.

Je to právě program Every Known Nearby Galaxy, který zajišťuje, že se cenný čas pozorování HST využije co nejlépe. Dalekohled v posledních týdnech pozoruje zbývající čtvrtinu zmíněných galaxií včetně „tajemné“ NGC 1156.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares