Galaxie Cartwheel

Našli jsme největší galaxii ve vesmíru, hlásí NASA. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru

  • NASA objevila nenasytného bumbrlíčka
  • Vymyká se všemu, co známe

Alcyoneus je obří rádiová galaxie dosahující 5 megaparseků, která je od Země vzdálená asi 3 miliardy světelných let. Podle vědců je stokrát větší než Mléčná dráha, ale víc je znepokojuje něco jiného.


Nepřehlédněte: Červí díra jako stroj času? Vědci tvrdí, že ji možná máme přímo před očima, stačí jen lépe koukat


Alcyoneus je mimo tabulky

Obří rádiové galaxie, jako Alcyoneus, jsou neuvěřitelné. Skládají se z hostitelské galaxie – tedy shluku hvězd obíhajících kolem galaktického jádra v podobě supermasivní černé díry – a také z kolosálních výtrysků, které ční z galaktického centra. Tyto výtrysky, interagující s intergalaktickým médiem, působí jako synchrotron, který urychluje elektrony produkující rádiové záření, píše server Science Alert.

Výrony způsobuje aktivní supermasivní černá díra v galaktickém centru. Ta sice „zhltne“ většinu materiálu, který do ní spadne, ale ne všechen. Malá část z něj se obvykle nějakým způsobem dostane z vnitřní oblasti akrečního disku k pólům, kde je v podobě proudů ionizovaného plazmatu vyvržena do vesmíru rychlostí, která se významně blíží rychlosti světla.

Tyto proudy mohou urazit obrovské vzdálenosti, než se rozprostřou do obřích laloků vyzařujících rádiové záření, kterých si všimli vědci. Tento kosmický proces je NASA povědomý, ostatně i Mléčná dráha má rádiové laloky.

Alcyoneus
Rádiová galaxie Alcyoneus, zdroj: NASA

Vědci neznají odpověď

Vědci se zpočátku domnívali, že velikost galaxie Alcyoneus může být způsobena neobvykle velkou černou dírou nebo nadměrným množstvím hvězdného prachu. Podle pozorování se však tato kritéria zdají být ve srovnání s jinými rádiovými galaxiemi v normě. Je tak záhadou, co za neobvyklým růstem stojí.

NASA doufá, že Alcyoneus jednou lidstvu odhalí nové informace o struktuře vesmíru, známé také jako kosmická síť, která pravděpodobně spojuje všechny galaxie. Tato složitá síť se skládá z vláken seskupených galaxií, které jsou od sebe odděleny obřími dutinami.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, The Space

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Hm, jenže měřit velikost galaxie VČETNĚ těch výtrysků je jako říct, že jsem našel 1 km vysoký dům, protože to měřím i s kouřem z komína.

  2. Nejsem astronom ani hvězdář nebo něco podobného. Muže mi ale někdo odpovědět na pár otázek? Pokud na zemi “letí” světlo z té galaxie 3 mild. let, je možné že galaxie už nevypadá tak jako na této fotce? Stejně jako některé hodně vzdálené hvězdy které astronomové sledují tak dnes už vlastně nemusí existovat? Je to stejné jako s naším sluncem. Pokud by “zhaslo” zjistíme to až za 8 min. a to protože je relativně blízko. U tak vzdálených objektů už ale nikdo přece nemůže vědět co se tam děje právě teď. To co zachytil dalekohled, je vlastně tak vzdálená minulost, jako bychom koukali na dinosaury.

    1. Ani ne tak na dinosaury, jako na jednobuněčné organizmy, co se živily metanem nebo čím.

  3. Ježíš to je zase blbost. NASA obr komedie 🤦‍♂️

  4. A k čemu nám to vlastně je? V sámošce těma “vědomostma ” nezaplatím, ani neuvařím oběd: Snad ty miliony na “výzkum” by se daly využít i jinak (nemyslím tím úplatky politiků a politikům).

Comments are closed.