Teleskop Jamese Webba

NASA opravila teleskop Jamese Webba, který se nachází ve vzdálenosti milion kilometrů od Země

  • Teleskop Jamese Webba je zase v plné síle
  • Vědcům se podařilo opravit aparát MIRI

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hlásí, že se jim podařilo vyřešit problém na teleskopu Jamese Webba a jeden z jeho klíčových přístrojů je znovu připraven pátrat po životě v hlubinách vesmíru.


Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu


NASA opravila kameru MIRI

Závada, která 24. srpna vyřadila z provozu přístroj MIRI vesmírného dalekohledu, byla konečně opravena a kamera opět funguje jako dřív. Nepříjemná záležitost se týkala jednoho ze čtyř pozorovacích režimů aparátu. U mechanismu, který podporuje mód MRS (zkratka se dá přeložit jako spektroskopie se středním rozlišením) došlo k něčemu, co NASA popisuje jako „zvýšené tření“.

Tým, který teleskop obsluhuje, přístroj raději vypnul a mezitím pracoval na jeho opravě. Vzhledem k tomu, že Webb se nachází v extrémní vzdálenosti od Země – asi milion kilometrů, což je tak daleko, že technicky obíhá kolem Slunce, nikoliv kolem Země, není k němu možné vyslat tým s lidskou posádkou, která by kameru fyzicky opravila. Inženýři proto museli přijít s řešením, které by umožňovalo MIRI optimalizovat na dálku.

„Tým dospěl k závěru, že problém je pravděpodobně způsoben zvýšenými kontaktními silami mezi dílčími komponenty sestavy centrálního ložiska (kola) za určitých podmínek. Na základě toho vypracoval a ověřil plán, jak postižený mechanismus používat během vědeckých operací,“ vysvětluje NASA v příspěvku na svém blogu.

Webb, NASA
Zdroj: NASA

Webbova kamera MIRI se vrací do provozu právě včas, takže nepřijde o jedinečnou příležitost pozorovat Saturnovy polární oblasti těsně předtím, než na příštích dvacet let zmizí z dosahu vědeckých přístrojů. Právě k Saturnu bude nejmodernější kosmický dalekohled na světě od tohoto víkendu kamerou MIRI upřeně hledět.

Meteorit o velikosti zrnka prachu

Webb byl dosud schopen pořídit jedny z nejdetailnějších snímků vesmíru, ale ne vše šlo vždy hladce. Dalekohled sice dokázal bez problémů dosáhnout své oběžné dráhy a plně se rozvinout, ale kromě problému s přístrojem MIRI byl na začátku tohoto roku vystaven také nárazu meteoritu o velikosti zrnka prachu, který poškodil jeden ze segmentů jeho primárního zrcadla. Poškození bylo naštěstí drobné a neohrozilo plánované mise.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Petapixel

Total
0
Shares