Turbína SG 14-222 DD

Mořská větrná turbína vyrobila za 24 hodin rekordních 359 MWh elektřiny. Má supervrtule velké jako mrakodrap

  • Turbína Siemensu stanovila světový rekord 
  • Za 24 hodin vygenerovala 359 MWh elektřiny

Před nedávnem došlo k významnému dnu v dějinách obnovitelných zdrojů energie. Prototyp větrné turbíny SG 14-222 DD určené pro mořské větrné farmy vyrobil v průběhu pouhých 24 hodin neuvěřitelných 359 MWh elektrické energie. To je dostatek elektřiny pro 18 tisíc domácností nebo středně velký elektromobil, aby ujel 1,8 milionu kilometrů.


Nepřehlédněte: Kolem Země proletí asteroid velký jako mrakodrap. Vědci provedli simulaci, co by způsobil, a nedopadlo to dobře


Rekordní turbína Siemens Kamera

Připomeňme, že dosavadní rekord patřil větrné turbíně GE Haliade-X instalované na umělém poloostrově Maasvlakte v rotterdamském přístavu, která v listopadu 2020 za 24 hodin vyrobila „jen“ 312 MWh elektřiny.

Turbína SG 14-222 DD zvládne vyprodukovat až 14 MW elektřiny s možností dosažení špičkového výkonu 15 MW díky funkci Power Boost. Jedním z klíčů k úspěchu společnosti Siemens Gamesa bylo použití rotoru o průměru 222 metrů a především revolučních 108 metrů dlouhých lopatek odlitých z jediného kusu recyklovatelné pryskyřice.

Rekordní výsledek se dostavil necelý rok poté, co byla turbína instalována do testovacího centra v dánském Østerildu. Experti Siemensu spočítali, že oproti předchozímu typu SG 14-222 DD dokáže vyrobit při srovnatelných podmínkách ročně o 25 % více elektrické energie.

Největší mořská větrná farma

Potřeba řešit klimatické výzvy v posledních letech akcelerují intenzivní rozvoj větrné energie v Evropě. V září byla do plného provozu uvedena největší větrná farma na moři na světě Hornsea 2. Elektrárna má výkon 1,3 gigawattu (GW) a rozkládá se na ploše 462 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: dukovanská jaderná elektrárna má výkon 4 × 510 MW (před modernizací 4 × 440), temelínská 2 × 1125 MW.

Plné spuštění elektrárny Hornsea 2, která první elektřinu začala dodávat už loni v prosinci, přichází v době, kdy se evropské země snaží odklonit od ruských fosilních paliv, včetně plynu.

Připomeňme, že Hornsea 2 nebude nejvýkonnější větrnou elektrárnou na dlouho. U Velké Británie má v roce 2026 být spuštěna i inovovaná elektrárna Dogger Bank, která nabídne kombinovaný výkon 3,6 GW.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Siemens Gamesa, zdroj: cleantechnica, sviatoze.pl, electrek

Total
0
Shares
16 komentářů
  1. Takže ta elektrárna vyrobyla stejně elektřiny za celí den ( foukalo ) jako Temelín za 10 minut ( téměř pořád).

    1. Ano to je pravda, ale těch větrných turbín dokážou postavit více viz ta farma. Temelín by se v dnešní době stavil desítky let a stál desítky miliard. Takto dokážou za zlomek ceny a času postavit farmu turbín, která vyrobí víc energie, než ten temelín. Teď je otázka jak nákladné je udržovat tyto turbíny funkční narozdíl od toho temelínu.

  2. To je jistě úctyhodný výkon, ale mnohem podstatnější než množství vyrobené energie je její přenos do místa spotřeby. Přenosová soustava je ten nejpodstatnější problém zásobování energií. Ne její výroba…

  3. Proc ty autor nesrovna ty jednotky. Kdyz neco porovnavam, musim to dat do stejnych jednotek preci! 1,3 GW v. 4×510 MW je proste kravina, to nemluvim o tom rozdeleni vykonu Dukovan do bloku (taky te vetrne farme nepisete vykon napr. 30x30MW pro 30 vrtuli). Takze porovnani teda je 1300MW vitr v. 2040MW jadro v Dukovanech jo?

  4. Takže netakže… vysvětlili by Vám to lidé, kteří trpí suchem v Kalifornii, Skotsku, severní Anglii a severním Německu. V uvedeném pořadí podle rozmachu větrných turbín tyto oblasti vysychají, takže “anglický trávník” je už mrtvý pojem.

    1. Budeme se modlit at sviti slunicko, a kdyz ani to ne, tak budeme v zeleny r..i

  5. Srovnání instalovaného výkonu 1,3 GWe větrné farmy odpovídá 2,5 GWe JETE. (zhroba poloviční výkon při optimálních podmínkách.
    Ale nezapomeňte, že JETE vyrábí a dodává tepelnou energii (“vytápí” Hlubokou, České Budějovice a další), ale má taky výraznou vlastní spotřebu el. energie. Takže nutno posuzovat celkové množství vyrobené a DODANÉ energie !!!
    Samozřejmě další problém je v přenosu energie – tzn. “v drátech”.
    Nicméně pokud využijeme každý možný obnovitelný zdroj energie, o to více nám zbude do budoucna.

    1. Pro JJJJ:
      Temelín nevytápí nic víc než snad Týn nad Vltavou vzdálený 7km od Temelína to ještě jenom jeho část.

      Mistře JJJJoudo, reálie nebudou Vaší nejsilnější stránkou.

  6. Celkem jednoduchý výpočet. 359 MWh za 24 hodin je trvalý výkon 359/24=15 MW, při plném dutí větru. Domácnosti do toho nepleťte, to není měřitelná veličina. Blok Temelína má 1200 MW, i bez větru. Takže je potřeba 1200/15=80 větrníků tohoto kalibru a to musí foukat na sto procent. O srovnání náročnosti regulace a stability takové sítě radši nehovořit. Tak stavme větrníky a soláry…… Bude občas trochu tma.

  7. Tak to čumím. Rád bych poznal celebrity, které posoudí a přepočtou jednoduchý fyzikální výpočet. Asi je třeba ověřit Ohmův zákon…..

Comments are closed.