telefon vs. procesor

Přehřívá se váš mobilní telefon? Známe důvod a líbit se vám nebude

  • Mobilní telefony jsou výkonnější
  • Objevují se výtky ohledně přehřívání
  • Kde je chyba a kdo za to může?

Ne, vážení a milí čtenáři. Dnešní článek není o tom, co dělat nebo nedělat, aby se vám ať už vlivem počasí nebo okolností obecně váš miláček nepřehříval. Sami dobře víte, že takový letní pařák s padesátkou na slunci dokáže udělat pěknou paseku. Pokud zařízení nevystavujete extrémním podmínkám, v drtivé většině případů není důvod k obavám.

Špičkový telefon, ale…

Dokonce i při větším mezním zatížení jde bohužel o logický jev (teplota procesoru klidně až o třetinu vzroste). Vyšší výkon = více tepla = nic nového. Tentokrát jde o zvláštní paralelu mezi výrobci procesorů a výrobci smartphonů. Až donedávna se mělo za to, že tento typ problémů jde na vrub producentů čipsetů.

Uvedu příklad: už nějaký čas víme, že Snapdagon 8 Gen 1 se přehřívá. A bacha, poměrně snadno. Když se z toho stala celoplošná záležitost, všichni (včetně nás) psali, že Qualcomm má problém. Se zajímavým názorem přišli kolegové z Android Authority. A víte co? Něco na tom bude.


Nepřehlédněte: Jak zjistíte, zda soubor, který se chystáte stáhnout, není zavirovaný? Tento geniální trik určitě neznáte!


Snapdragon 8 Gen 1+
Zdroj: Qualcomm, tisková zpráva

…Topí jako blázen

Web to přirovnává k situaci na poli s desktopovými procesory, kde jde funkčnost na vrub značky, která finální produkt zaštiťuje (Dell, HP, Lenovo atd.). Z této logiky vyplývá, že pokud procák topí, těžko chtít po Intelu, aby ho přepastoval, přidal větší větrák apod. Na druhou stranu, pokud se do*ebe výroba samotného procesoru (viz minulost -> AMD, Nvidia…), tak jsme zase tam, kde na začátku.

Průšvihem tohoto bezvládí je, že to odnese uživatel. Máte nadupaný stroj za 25, 30 tisíc, ale po 15 minutách nějaké parádní gamesy ho můžete hodit do mrazáku. Přitom i chlazení mobilní značky umí. Jen si s tím až na výjimky (povětšinou herní telefony) příliš hlavu nelámou a možný by měli, co myslíte? A to už se nebavím ani o kolikrát zpackané optimalizaci.

A co je vůbec ten největší paradox, ten smartphone je po koupi přece můj, jenže to tak mnohdy nevypadá, protože funguje jen napůl. Dost často až poté zjišťuji, že byť je sebevýkonnější, throtlí tak, že jej trumfne do kapsy i telefon za pár kaček…

Zdroj náhledové fotografie: Igor Starkov, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares