DART, NASA

Mise Armageddon: Planetka trefená sondou NASA za sebou táhne tisíce kilometrů dva ocasy z úlomků

  • Skvělé zprávy! Lidstvo se vyhne osudu dinosaurů
  • NASA zasáhla sondou asteroid

Sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) narazila v září do malé planetky Dimorphos, aby otestovala potenciální techniku ochrany Země před asteroidem na kolizním kurzu se Zemí. Náraz způsobil, že se od planetky odlomily kusy kamení a prachu, a to mělo za následek, že se za asteroidem vytvořil zářící ohon, stejně jako je tomu u komet.


Nepřehlédněte: Kolik bude stát skládací iPhone? Z ceny si sednete na zadek


Vesmírný kulečník NASA

Nyní však nový snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu ukázal něco nečekaného. Dimorphos za sebou netáhne jeden, ale hned dva zářící ohony, což pracovníci NASA označili za nečekané. Prozkoumání dlouhé stopy trosek pomůže vědcům v přesnějším míření v dalších částech vesmírného projektu, jehož cílem je ochránit Zemi před střetem se zbloudilými kosmickými poutníky.

Dimorphos kolem své planetky Dydimos před nárazem obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Během uplynulých dvou týdnů, kdy vědci studovali dostupná data, zjistili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší a pouhou kinetickou silou se tedy skutečně podařilo změnit trajektorii planetky. Původně se za úspěch považovalo, pokud by se doba oběhu zkrátila o 73 sekund. Finální výsledek tak překonal nejoptimističtější odhady vědců NASA.

NASA, DART
Zdroj: NASA

Dalekohled zachytil Dimorphos po dopadu sondy DART

Připomeňme, že mise americké kosmické agentury stála 325 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Sonda DART do planetky vzdálené od Země kolem jedenácti milionů kilometrů narazila rychlostí zhruba dvaadvacet tisíc kilometrů za hodinu. Vesmírného projektilu byla také italská družice LICIA (Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids), která se před dopadem na planetku oddělila a vyfotila náraz a vyvržení materiálu z Dimorphosu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, NASA

Total
0
Shares