TESS, NASA, sonda

Lovec exoplanet se uvedl do nouzového režimu. Sonda TESS nefunguje, oznámila NASA

  • NASA hlásí nečekanou závadu
  • Sonda TESS je mimo provoz

Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), který americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil do kosmu před čtyřmi lety, byl uveden do nouzového režimu poté, co došlo k závadě na jeho řídící jednotce. Američtí vědci o tom informovali v tiskové zprávě.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence oživila Steva Jobse. V rozhovoru si šéf Applu pokecal s influencerem Joe Roganem


Lovec světů TESS

Družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na oběžnou dráhu v roce 2018 vynesla raketa Falcon 9 a jejím cílem je zkoumat oblohu a hledat nové, potencionálně obyvatelné planety. Sonda měla fungovat pouze dva roky, ale v pozorování pokračovala a dosud identifikovala více než 250 potvrzených exoplanet a tisíce kandidátských světů.

V pondělí však sonda nečekaně přešla do nouzového režimu a pozastavila pozorování, uvádí se v prohlášení NASA. V následujících dnech pracovníci americké kosmické agentury zjistili, že přechod do bezpečného režimu byl reakcí na resetování počítače družice.

NASA, Toi-1452 b
Zdroj: NASA

Sonda je dočasně mimo provoz

Vědci uvedli, že sonda nehrozí žádné nebezpečí data, která dosud neodeslala zpět na Zemi, nejsou ohrožena (TESS obíhá kolem Země po zvláště eliptické dráze a data předává NASA v době, kdy je Zemi nejblíže).

Sonda TESS se každý měsíc zabývá pozorováním jiné části vesmíru, pozoruje řadu hvězd a měří jejich jasnost. Drobné rytmické změny jasnosti mohou být známkou planety obíhající kolem hvězdy. Není bez zajímavosti, že ačkoli byla družice navržena k pozorování exoplanet, astronomové její data využívají také ke studiu komet, supernov a dvojhvězd a dalších vesmírných objektů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares