Čištění zubů

Konec zubních kartáčku? Roj nanorobotů dokáže čistit, oplachovat a nahradit dentální nit

  • V budoucnu budeme používat miniaturní nanoboty
  • Zubní kartáčky už nebudou potřeba

Vědecký průlom by mohl znamenat konec zubní hygieny, tak jak ji dnes známe. Za geniálním vynálezem, díky kterému budeme mít zuby jako perličky, stojí tým vědců z univerzity v Pennsylvánii, kteří se nyní snaží vytvořit speciální zařízení, které miniaturní roboty dopraví snadno do úst, kde odvedou svoji práci.


Nepřehlédněte: TikTok má na krku obří skandál. Kvůli „Blackout challenge“ už zemřelo 7 dětí!


Nanoroboti místo kartáčku

Samotní nanoroboti jsou vyrobeny z nanočástic oxidu železa a svému majiteli by měli poskytnout maximální možný komfort. Člověku bude jen stačit, aby si nástavec s malými pracanty nasadil na zuby a oni už se o všechno postarají za něj.

Jeden z výzkumníku, Hyun Koo, řekl: „Musíte si vyčistit zuby, poté použít dentální nit a poté si znovu vypáchnout ústa. Je to manuální a vícestupňový proces. Velkou inovací je to, že nanoroboti se o vše postarají automatizovaným způsobem.“

Vědci rovněž vyzdvihují možnost naprogramování nanorobotů na různé režimy čistění. Pak už bude stačit jen zvolit vhodný režim, nástavec si strčit do úst a správně jej nasadit na zuby.

Rakovina je problém

O nanobotech se v souvislosti s medicínou nepíše poprvé. Lékařský tým v Jižní Koreji před nedávnem učinil zásadní průlom v léčbě rakoviny. Podařilo se mu mikroroboty naprogramovat tak, aby se dostali do místa nádoru, přenesli užitečné molekulární zatížení a ve výsledku zablokovali krevní zásobení postižené buňky.

Odříznutí krve k nádoru na bázi DNA pomocí nanorobotů může být právě tím pomyslný jazýčkem na misce vah a novou alternativou k doposud široce aplikovaným chemoterapiím, a to bez výraznějších vedlejších účinků.

Zdroj náhledové fotografie: Diana Polekhina / Unsplash, zdroj: DailyMail

Total
0
Shares