solarni-panel-pruhledny

Konec drahé elektřiny? Vyrábět ji mohou obyčejná okna v domě, stačí použít speciální solární skla

  • Solární panely budou všude
  • Ale na ty ošklivé černé zapomeňte

Blíží se konec vysokých účtů za elektřinu? Průhledná solární skla mohou nahradit běžné skleněné výplně oken a zachránit nás před energetickou drahotou. Americká firma hlásí vývoj průlomové technologie.


Nepřehlédněte: Globální oteplování se zřejmě zastavit nepodaří. Vědci stále častěji hovoří o řešení, které je poslední nadějí lidstva


Konec drahé elektřiny?

Společnost Ubiquitous Energy vynalezla technologii, která mění běžná okna v transparentní solární panely, a nabízí tak další způsoby získávání obnovitelné energie v budovách nad rámec běžných fotovoltaických panelů.

Svou technologii popisuje jako jediný průhledný fotovoltaický nátěr skla, který je „viditelně nerozeznatelný“ od tradiční skleněné výplně. Vrstva je extrémně tenká a elektronika propojující solární okna se systémy, kde se energie skladuje, pro lidské oko prakticky nepostřehnutelná.

Ředitelka Ubiquitous Energy Susan Stoneová serveru CNBC řekla, že technologie vstoupí na trh nejpozději do roku 2024 a má potenciál mrakodrapy přeměnit na obrovské vertikální solární farmy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ubiquitous Energy (@ubiquitousenergy)

Změní solární skla svět?

Firmu v roce 2011 založili výzkumníci ze slavného Massachusettského technologického institutu (MIT) a Michiganské státní univerzity (MSU), kteří zkonstruovali průhledný solární panel, jenž propouští viditelné spektrum světla a pohlcuje pouze ultrafialové a blízké infračervené světlo, které přeměňuje na elektřinu.

Standardní fotovoltaické panely jsou obvykle černé a setkáváme se s nimi hlavně na střechách budov, kde nejsou tolik na očích. S příchodem technologie Ubiquitous Energy, nazývané UE Power, se zavedená praxe změní.

„Ačkoli existují konkurenční solární okenní skla, většina z nich přináší kompromisy v podobě průhlednosti, barvy, překážek v zorném poli, zamlžení nebo energetické účinnosti, takže bude pro spotřebitele náročné přijmout je jako alternativu ke standardním sklům,“ říkají výzkumníci Prabhakar Karri a Karl Halling.

Na rozdíl od nich solární vrstva od Ubiquitous Energy podobnými problémy netrpí, tvrdí výzkumníci. Obsahuje články z polovodičového materiálu, které v reakci na sluneční světlo vytvářejí elektrický náboj. Kabeláž ukrytá v rámu pak okno propojuje s řídícím systémem v budově, který následně směruje energii tam, kde je třeba, nebo ji ukládá do baterie pro pozdější využití.

Solární panely
Zdroj: Muntzir / Pixabay

Okna v domě jako jedinečný zdroj energie

Výjimečnost řešení Ubiquitous Energy spočívá v tom, že všechny použité materiály jsou naprosto průhledné, včetně polovodičových sloučenin. Aby se dosáhlo maximální tenkosti – vrstva má tloušťku pouze jeden mikrometr, je asi 80 až 100krát tenčí než lidský vlas.

Extrémně tenký solární povlak je na sklo nanášen pomocí vakuové fyzikální depozice z plynné fáze (PVD), tedy standardního procesu používaného v okenářském průmyslu. Společnost již dala najevo, že licenci na svou přelomovou technologii plánuje nabídnout stávajícím výrobcům oken.

V Ubiquitous Energy odhadují, že díky solárnímu sklu by okna mohla pokrýt přibližně 30 % spotřeby elektrické energie v domácnosti. Účinnost je dnes odhadována na 22 procent běžného fotovoltaického panelu, což je částečně dáno tím, že okna v budovách jsou umístěna vertikálně a na různých místech, zatímco solární panely na střeše lze naklánět, aby sbíraly co nejvíce přímého slunečního světla.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Michigan State University, zdroj: Dezeen, CNBC

Total
0
Shares