Gradient

Konec drahé elektřiny? Přenosné tepelné čerpadlo zavěšené do okna zahřeje i v obyčejném bytě

  • Malé tepelné čerpadlo si nainstalujete sami
  • Zavěsí se na okenní rám a zapojí do běžné zásuvky

Blíží se konec vysokých účtů za elektřinu? K nižším zálohám může přispět fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo. Instalace obou systémů ale není snadná a už vůbec ne levná. Částky se šplhají do statisíců a mnoho rodin na takové řešení ani náhodou nedosáhne. A pokud bydlíte v bytě, můžete podobné starosti rovnou hodit za hlavu. 


Nepřehlédněte: Revoluční tepelné čerpadlo využívá reproduktor a mokré proužky papíru. Napájet ho může pouze solární energie


Malé tepelné čerpadlo si nainstalujete sami

Ceny energií se v posledních měsících doslova utrhly ze řetězu. Není proto divu, že alternativní formy výroby energie jsou dnes pro mnohé lidi stále atraktivnější, zvláště když jsou výkonnější a chytřejší než kdykoli předtím.

Díky novému vynálezu americké společnosti Gradient jsme možná o krok blíže světu bez vysokých účtů – firma totiž vyrobila tepelné čerpadlo, které vybalíte z krabice a snadno zavěsíte do okna.

Další výhody? Nainstalujete si ho sami. K zapojení nejsou potřeba žádní kvalifikovaní řemeslníci. A navíc nebrání ve výhledu do ulice! Nepříjemnost? Vzhledem k tomu, že Gradient je americká firma, je celý systém vhodný jen do rámů s posuvem směrem nahoru.

Zapojí se do běžné zásuvky

Jak ukazuje video, veškeré hlučné komponenty jsou umístěny venku za oknem, zatímco ventilátor poklidně ševelí v místnosti – v případě maximálního výkonu generuje hluk 58 dB, při nízkém pak emituje snesitelných 48 dB. Zařízení, které v létě poslouží i jako klimatizace, jen zapojíte do elektrické zásuvky a v případě potřeby znovu jednoduše odpojíte.

V zimě vytopí byt

Zástupci výrobce tvrdí, že čerpadlo je vhodné do bytů a hodí se spíše pro vytápění jedné velké místnosti, než rodinného domu. Má se jednat o ideální řešení pro byty do 40 metrů čtverečních, což nás vede k úvaze, že při mírné zimě zvládne částečně vytápět i malý nebo pasivní dům. 

Výrobce na svých webových stránkách uvádí chladicí výkon jednotky 8500 BTU/h, u vytápění najdeme údaj 8000 BTU/h. Při přepočtu na kilowatty tak dojdeme k hodnotám 2,2, resp. 2,5 kW.

Cena tepelného čerpadla je stanovena na 1 999 dolarů, v přepočtu asi 44 200 korun. Pokud se někdy podaří vyřešit, jak něco podobného nainstalovat i do oken používaných v Evropě, mnohým to přinese velkou úlevu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Gradient (TZ), zdroj: Treehugger, Gradient, Basic-Tutorials

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Podobné topení na principu tepelného čerpadla se dávno instaluje do obytných kontejnerů.
    Myšlenka ani realizace nejsou nové, jen je to jiný desing.

  2. Jak by přenosný větrák použitý v americe za tamnější cenu elektřiny mohl přispět k nízké ceně el.en u nás nechápu…..zvyšováním spotřeby el.enegie podobnými nesmysli se její cena asi fakt nesníží…celkem postačí EUidioti s greenDealem…přestaňte prosím opisovat nesmysly jeden od druhého..je to k smíchu….těším se na další zimní sezonu tentokrát bez ruského plynu v zásobníku…Net4gas už žádá vládu o změnu zákona ,protože to co sem půjde z terminálů nemá kvalitu…horší matroš vyšší cena…cena za demokracii?..za debilitu a servilismus protektorátu….tak zaseněkdy čau

  3. Pokud by se zrušily emisní povolenky, cena elektřiny by klesla na polovinu a to vše je v rukou vedení EU. To že zavedli povolenky mělo smyls, ale když nechali vše na volném trhu a kdokoliv na světě se mohl na tom napást, pak to ztratilo v EU smysl.Bohužel řítí se na nás další pohroma z EU a to jest emisní povolenky na osobu, tedy na každého z nás a co je nejhorší je obrana tohoto nesmyslu tím, že na tom mohou ti nejchudší vydělat. Za to ty nejbohatší ti z celého světa na tom jen vydělají na úkor celé EU pod vedením vedení EU a dle mého v tom jedou a kašlou na občany EU.

Comments are closed.