NASA, kometa

K Zemi se blíží jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk

  • Výjimečná kometa se vrací k Zemi
  • Přilétá k nám z hlubin vesmíru

Pouhým okem ze Země bude viditelná kometa, kterou bylo naposledy možné sledovat v době, kdy ještě žili pravěcí lidé. Informuje o tom server Insider.


Nepřehlédněte: Jak vidí budoucnost Volkswagen? Levné, malé a spalovací přestane vyrábět, byznys postaví na elektromobilech


Naposledy tu byla v éře pračlověka

Malé těleso pojmenované C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) astronomové objevili na konci února. Kometa se momentálně nachází asi 1,06 miliardy kilometrů od zeměkoule a k naší planetě se nejblíže dostane na začátku října příštího roku.

Astronomické modely naznačují, že obíhá kolem Slunce jednou za 80 660 let a míří k nám z Oortova oblaku, rozsáhlého sférického obalu ledových těles, o němž vědci tvrdí, že obklopuje Sluneční soustavu.

Přilétá k nám z hlubin vesmíru

Předpokládá se, že mnoho vesmírných objektů, které vstupují do naší Sluneční soustavy, k nám přilétá právě z Oortova oblaku. NASA uvádí, že vnitřní okraj tohoto souboru ledových objektů začíná ve vzdálenosti 2 000 až 5 000 AU od Slunce, zatímco vnější okraj může sahat až do vzdálenosti 10 000 AU nebo dokonce 100 000 AU od naší hvězdy. Připomeňme, že jedna astronomická jednotka (AU) zhruba odpovídá průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem – tedy téměř 150 milionům kilometrů. 

28. září 2024 se uskuteční nejbližší přiblížení komety ke Slunci, ocitne se tedy v bodě svého perihélia. Kolem Země bude nejblíže prolétat o několik týdnů později – 13. října. Astronomové se domnívají, že při průletu okolo naší planety bude zářit jasněji než hvězdy na naší noční obloze. Zároveň bude prý jasnější než slavná kometa ZTF, která okolo Země proletěla letos v únoru.

Bude zářit jasněji než hvězdy na noční obloze

Vědci odhadují, že jakmile se kometa více přiblíží, bude zářit s jasností v rozmezí 0,7 až 0,2 magnitudy, což je na objekt, který není hvězdou ani planetou, působivé.

Stupnice jasnosti je obráceně logaritmická, což znamená, že čím je objekt jasnější, tím nižší je jeho magnituda. Pro srovnání, nejjasnější hvězda na obloze (kromě Slunce) je Sírius s -1,46 magnitudy a Měsíc v úplňku má -13 magnitudy.

Komety se obvykle skládají z prachu, hornin a ledu. Když se přiblíží ke hvězdě, jako je naše Slunce, začnou se rozpouštět a vytvoří dlouhý, krásný ohon, který je jedním z rysů, jimiž se odlišují od planetek.

Astronomové očekávají, že jakmile se C/2023 A3 přiblíží ke Slunci, mohla by dosáhnout magnitudy -5, což odpovídá planetě Venuše s magnitudou -4,7. O kometě samotné toho zatím mnoho nevíme, neznáme její velikost ani složení. Vše odhalí až další pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Insider

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jo, ale u komet to bývá hodně ošemetné. Může se stát, že budeme mít smůlu.

  2. Jen aby to v roce 2024 zase nebylo v éře pračlověka…

Comments are closed.