Messenger dostává novinky u šifrované komunikace

„Jsi to ty ve videu?“ Messengerem se šíří podvod, který Čechům nemilosrdně vysává peněženky. Nenaletěli jsme a víme, jak se bránit

  • Podvod šířící se Messengerem může zasáhnout i vás
  • Darebáci se znovu snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů

Na uživatele chatovací aplikace Facebook Messenger útočí bezohledný virus. Tváří se jako odkaz na video, ve skutečnosti vás ale připraví o profil i peníze. Buďte obezřetní, podvod může zasáhnout každého – stačí chvíle nepozornosti.


Nepřehlédněte: Vytvořili Rusové zbraň soudného dne? Poseidon prý dokáže rozpoutat tsunami, jaké jsme ještě nikdy nezažili


Nebezpečný podvod na Messengeru

Po několika měsících se v chatovací aplikaci Messenger znovu objevil scam, který se mezi lidmi v České republice šíří jako lavina. Na první pohled se trik podvodníků vydává za legitimní zprávu od přátel s odkazem na sociální síť TikTok a výzvou ke zhlédnutí videa.

Po kliknutí na odkaz je pak uživatel vyzván buď ke stáhnutí aplikace, nebo k přihlášení k nějaké placené službě. Zároveň pak může být i jeho účet na Messengeru dále zneužit k šíření této řetězové zprávy na vlastní kontakty a do chatovacích skupin.

Co se stane po kliknutí na odkaz?

Po kliknutí na podvodný odkaz jsou uživatelé přesměrováni na další webový obsah, a to v závislosti na operačním systému, na kterém zrovna chatovací aplikaci používají, nebo zemi, ze které k obsahu přistupují. V případě mobilního zařízení se s největší pravděpodobností jedná o podvodnou a zavádějící propagaci aplikace Express VPN nebo VPN Super Speed. 

Uživateli se může po kliknutí na odkaz otevřít stránka podobná přehrávači YouTube, uživatel je ale pro zhlédnutí videa vyzván k instalaci právě této aplikace. Alternativně může dojít k přesměrování na zavádějící herní nebo výherní portály s povinnou registrací. Pokud uživatel projeví zájem o tuto službu, je přinucen uhradit fixní týdenní poplatek formou pravidelné SMS.

„V případě desktopové verze chatovací aplikace se zobrazuje nejčastěji obsah pro dospělé, například na video portálech, placených chatech a seznamkách. Ve všech případech se útočníci snaží přimět uživatele k zaplacení,“ píše bezpečnostní experti ESET.

Messenger, podvod
Zdroj: FONETECH.CZ

Nejedná se o nijak nový podvod, přesto je stále velmi účinný. Než na něco kliknete, raději si vždy dvakrát ověřte, že vám zprávu posílal skutečně daný uživatel. Podobné podvody jsou velmi nebezpečné, protože zprávy od kamarádů svádí ke kliknutí a spoléhají na zvědavost a emoce.

Na podvodnou komunikaci vás může upozornit úroveň používané češtiny, a to jak gramatika, tak tón jazyka, kterou váš přítel používá. Pokud se vám styl komunikace zdá podezřelý nebo vám zpráva přišla od člověka, se kterým si na Messengeru běžně nepíšete, kontaktuje ho.

Naše doporučení

  1. Zcela zásadní je zdravý úsudek. Na nic neklikejte a buďte maximálně obezřetní i u zpráv, které vám pošle kamarád.
  2. Pokud jste klikli, co nejrychleji si k Facebooku změňte heslo.
  3. Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování. Každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní.
  4. Jednoduše se můžete také podívat na historii přihlášení do Facebooku, zda vaše přihlašovací údaje nepoužívá někdo jiný.
  5. Přehled posledních aktivit na Facebooku, které mohou signalizovat narušení bezpečnosti, můžete zkontrolovat v sekci „Nastavení a soukromí“, když kliknete na „Záznamy o aktivitách“.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: vlastní (zkušenost), ESET

Total
0
Shares