Hubbleův teleskop

Je na novém snímku z Hubbleova teleskopu vyfocený portál do paralelního vesmíru?

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje neuvěřitelnou podívanou

Pokud se podíváte hluboko do vesmíru, čekáte, že spatříte něco fascinujícího. Přesně to se před několika dny přihodilo vesmírnému Hubbleovu teleskopu, který vědcům poslal zpět na Zemi snímek, který připomíná portál vedoucí do jiného světa.


Nepřehlédněte: Češi, držte si klobouky! Samsung se rozšoupnul a na Galaxy S21 a S20 posílá One UI 5.0


Hubble se znovu vytáhl

Dalekohled o velikosti amerického školního autobusu sviští rychlostí 27 tisíc kilometrů za hodinu po oběžné dráze kolem Země, kam jej před 32 lety vynesl americký raketoplán Discovery.

S přesností laserového paprsku se dokáže zaměřit na jeden konkrétní detail o velikosti mince až do vzdálenosti kolem 320 kilometrů, takže ani po letech nepřestává fascinovat tím, co pro lidstvo vyfotí a pošle zpátky na Zemi.

Tentokrát své citlivé přístroje namířil do míst, kde se nachází mlhovina NGC 1999, která je od Země vzdálená asi 1 350 světelných let a nachází se v aktivní hvězdotvorné oblasti Mléčné dráhy. Mlhovina vědce fascinuje tím, že vypadá jako portál do jiné dimenze, jako vchod do jiného světa. Je tomu skutečně tak? Jsme na prahu historického objevu, který změní svět?

Mlhovina, Hubble, NGC 1999
Zdroj: NASA / ESO

Klíčovou dírkou se podíváte do jiné dimenze

Samotná NGC 1999 je pozůstatkem nedávného formování hvězd – skládá se z trosek, které zbyly po zrození nové hvězdy. Reflexní mlhoviny jako NGC 1999 září světlem z vestavěného zdroje, jako když se mlha vlní kolem pouliční lampy. V případě NGC 1999 je tímto zdrojem výše zmíněná novorozená hvězda V380 Orionis, která je viditelná ve středu tohoto snímku. Nejpozoruhodnějším aspektem vzhledu mlhoviny je však nápadná díra v jejím středu, která připomíná inkoustově černou klíčovou dírku kosmických rozměrů.

Během prvního pozorování mlhoviny v roce 1999 astronomové věřili, že temná skvrna je něco, čemu se říká Bokova globule – hustý, studený oblak plynu, který brání průchodu jakéhokoli světla. Následná pozorování za použitím více dalekohledů, včetně Herschel Space Observatory, však odhalila, že temná skvrna je ve skutečnosti pouze prázdnou oblastí vesmíru. Původ této nevysvětlitelné trhliny v srdci NGC 1999 zůstává neznámý. Vědci zatím netuší, co ji způsobilo.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: NASA, Space

Total
0
Shares