Sluneční soustava

Hvězdný motor by mohl pohnout celou naší Sluneční soustavou. Nikdo ale neví, co se pak stane

  • Astrofyzik Matthew Caplan představil koncept tzv. hvězdného motoru
  • Jeho vynález celou Sluneční soustavu změní ve vesmírný koráb

Vědci na celém světě již několik let pracují na způsobech, jak zničit nebo alespoň vychýlit z dráhy asteroidy dříve, než dopadnou na Zemi. Vzpomeňme projekt DART americké NASA, který nedávno prokázal, že dokáže pohnout planetkou. Ale co když naši planetu ohrozí celý roj asteroidů? Nebo Zemi bude hrozit setkání se supernovou, černou dírou nebo jiným nebezpečným objektem, jakých je Mléčná dráha plná?


Nepřehlédněte: Mrakodrap jako baterie Duracell? Vědci chtějí vyrábět energii unikátním způsobem


Plnou parou vpřed

V takových případech by naše přežití nemuselo záviset na tom, zda ničivou událost zastavíme, ale na tom, zda se nám podaří dostat se jí z cesty. Astrofyzik Matthew Caplan z Illinoiské státní univerzity má pro lidstvo řešení – navrhl takzvaný „hvězdný motor“, který by teoreticky mohl přesunout celou naši Sluneční soustavu z jedné části Mléčné dráhy do druhé. Článek popisující tento pozoruhodný stroj byl publikován ve vědeckém časopise Acta Astronautica.

Zařízení by fungovalo podobně jako raketa. Bylo by umístěno v blízkosti Slunce a pomocí Dysonovy sféry by shromažďovalo hmotu z hvězdy, pak by ji rozdělilo na vodík a helium a vytvořilo protichůdné proudy energie.

Hélium by se spalovalo ve fúzních reaktorech a vytvářelo by zpětný proud, zatímco atomy vodíku by se zpracovávaly v urychlovači částic, který by urychlený vodík chrlil proti povrchu Slunce, čímž by zabránil zničení stroje.

Hvězdný motor pohne Sluneční soustavou

Caplanův pohon by tak vlastně fungoval jako obří remorkér, který by Slunce tlačil ze současné polohy na novou rychlostí asi 50 světelných let za milion let. To na první pohled nemusí vypadat jako bůhvíjaký výkon, ale vědec tvrdí, že o události, která by vyžadovala použití hvězdného motoru, bychom pravděpodobně věděli tisíce nebo dokonce miliony let předem.

To znamená, že pohon by byl dostatečně výkonný na to, aby vytlačil Slunce z cesty hrozící katastrofě a díky gravitaci by Země a ostatní planety hvězdu následovaly.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: Acta Astronautica, Futurism

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Tak to lze delat s neosidlenou planetou, pri predstave, ze by to bylo ‘aplikovano’ na Zemi, kdy by vysledkem bylo bud uvareni, nebo umrznuti. Nizsi zivocisne formy by to mohly sice prezit, ale clovek nikoliv. Lidstvo jako ho zname se vyvinulo prave a jenom diky podminkam, ktere tu panuji. Cela ta rovnovaha je pomerne krehka.

    1. Na cestování s planetou máme antigravitační pohon, to lze vyrobit v garáži, na rozdíl od techto sci-fi fantazii.

    2. Proč by podle vás mělo být výsledkem uvaření nebo umrznutí?

    3. On to chce dělat s celou sluneční soustavou…tak to by bylo v pohodě.Ale je to větší sci-fi než warpový pohon….

Comments are closed.