Hubbleův teleskop

Hubbleův dalekohled vyfotil vesmírný ohňostroj zázraků. Senzační snímek omráčil vědce

  • Hubbleův teleskop nepřestává udivovat
  • Nově zachytil svítivé pozůstatky supernovy

Záběry z Hubbleova teleskopu opět předčily veškerá očekávání. Tentokrát vědcům i veřejnosti vyrazil dech snímek supernovy, kterou můžeme vidět jako nikdy předtím. Fotografie v bezprecedentních detailech ukazuje pozůstatky masivní hvězdy, která kdysi existovala ve Velkém Magellanově mračnu, malé satelitní galaxii Mléčné dráhy.


Nepřehlédněte: Konec drahé elektřiny? Vyrábět ji mohou obyčejná okna v domě, stačí použít speciální solární skla


Světoznámý Hubble se znovu předvedl

Hubble byl do kosmu vypuštěn v roce 1990 a stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru. Že mu to jde i po 32 letech dokazuje nejnovější snímek, který zachycuje úchvatné fragmenty supernovy. Ty jsou pozůstatkem kataklyzmatické smrti masivní hvězdy, která se nacházela ve Velkém Magellanově mračnu.

Objekt DEM L 190 (nebo také LMC N49) leží přibližně 160 000 světelných let od Země v souhvězdí Dorada. Je starý zhruba 5 000 let a rozprostírá se do vzdálenosti 75 světelných let.

„Ve svém středu má milion stupňů, ale ve vnějších částech se nachází chladnější plyn o teplotě maximálně 300 000 stupňů Celsia,“ píše server sci.news. Žhnoucí jádro, které se nachází hluboko v tomto fascinujícím oblaku plynů, je neutronová hvězda, která kolem své osy rotuje vysokou rychlostí.

DEM L 190, NASA, Hubble
Zdroj: NASA

Dechberoucí pohled

„Barevný snímek vznikl na základě dat z WFPC2 (Wide Field Planetary Camera 2), jednoho z vysloužilých přístrojů Hubbleova dalekohledu,“ uvádí astronomové a dodávají, že kamera během své aktivní služby vytvořila řadu ohromujících snímků, které na zveřejnění stále čekají.

Vědci pomocí teleskopu studovali interakci pozůstatků supernovy a mezihvězdného prostředí, řídké směsi plynu a prachu, která se nachází mezi hvězdami. Neméně je zajímal i tzv. opakovač měkkého rentgenového záření soft (gamma-ray repeater), záhadný objekt číhající v DEM L 190, který opakovaně vysílá vysokoenergetické gama záblesky a nikdo netuší, co je vlastně zač.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: sci-news, scitechdaily

Total
0
Shares