Huawei

Huawei opustí evropský trh. USA se podařilo zničit výkladní skříň čínského režimu

  • Drtivé americké sankce neustojí žádná firma
  • Stáhne se Huawei z evropského trhu?

V roce 2018 vše nasvědčovalo tomu, že se čínský Huawei stane největším výrobcem mobilních telefonů na světě. O rok později se však přihodilo něco, co nikdo nečekal – Spojené státy americké ho zařadily na černou listinu a uvalily na něj drtivé sankce.


Nepřehlédněte: Vesmírné výtahy jako je sci-fi filmů se stanou realitou během příštích 30 let, tvrdí vědec


USA to dokázaly, Huawei je na odstřel

V současné době jsou americké technologie při výrobě smartphonů nepostradatelné. Vezměte si například operační systémy Android a iOS, také pocházejí z USA. Dokonce i velcí výrobci čipů, jako je tchajwanský TSMC, používají americké technologie. Pokud tedy USA rozhodnou, že nějaká značka nemůže americké technologie používat, je pravděpodobné, že časem skončí.

Huawei kvůli embargu zažívá nefalšovaný volný pád. Američané na firmu vyvinuli takový tlak, že musela přestat vyrábět své moderní čipy Kirin a raději prodala Honor. Navzdory všem problémům zástupci Huawei vždy tvrdili, že firma trh s mobilními telefony nikdy neopustí.

Nedávno však prezident společnosti Richard Yu překvapivě připustil, že Huawei na trhu smartphonů nepůsobí kvůli tomu, aby někomu konkuroval. Řekl, že chce jen přežít. Ano, firma skutečně přežívá, ale zdá se, že z některých trhů se dřív nebo později bude muset stejně stáhnout.

Huawei
Zdroj: FONETECH.CZ

Vedení připouští, že sankce firmu drtí

V rámci Číny americké embargo nic znamená. Kvůli cenzuře ze strany režimu tamní uživatelé služby společnosti Google (obchod Play, GMail a tak podobně) nikdy nemohli používat a jejich zablokování tak ani nepocítí. Jedinou výzvou na domácím trhu pro Huawei představuje používání zastaralých 4G čipů, protože USA drží některé důležité 5G patenty.

Ale jaká situace panuje mimo Čínu? Na Západě se uživatelé bez Obchodu Play neobejdou. Existují příslušné ekosystémy aplikací, které uživatelé potřebují a nemohou je používat. Přestože existují určitá řešení, jak oficiální katalog do zařízení Huawei naklonovat, uživatelé tomu nejsou příliš nakloněni – není to pohodlné ani bezpečné. Raději proto změní značku, než aby si zvykali na používání polovičatého smartphonu.

Huawei, telefon
Zdroj: Kamil Kat / Unsplash

Naděje? K té už se nikdo neupíná

V současné době se tržní zastoupení Huawei na trhu chytrých telefonů v Evropě ztenčilo natolik, že zde už firma prakticky nemá naději na oživení. Čínský koncern na neustálý boj s přehlížením ze strany zákazníků navíc už dávno nedisponuje ani finančními prostředky. Vyplývá to z článku, který zveřejnil respektovaný server Politico. Firma se údajně dostala do situace, kdy její vedení Evropu do značné míry už odepsalo. Podnikání mimo Čínu není rentabilní. A netýká se to jen trhu se smartphony.

V Evropě se posledních několik let vede spor o to, zda by technologie čínské společnosti měly být používány v kritické infrastruktuře. Po zhruba třech letech jsou i v tomto segmentu možnosti Huawei natolik omezené, že vedení nemůže ani pomýšlet na realizaci svých dřívějších ambicí – zejména na kdysi opěvované vedoucí postavení na trhu 5G technologií.

„Už to není společnost, která se veze na vlně globalizace,“ řekl Politico jeden z vrcholových manažerů Huawei, který si nepřál být jmenován. „Je to firma, která si zachraňuje pověst na čínském trhu.“ K podobnému hodnocení ostatně dospěl i zakladatel společnosti Žen Čeng-fej, který v soukromí vedoucím pracovníkům řekl: „Kdysi jsme měli ideál, který měl sloužit celému lidstvu. Ale jaká je naše vize dnes? Pouhé přežití!“

Nelze předpokládat, že budoucnost Huawei bude vypadat o mnoho lépe. Pokud firma evropský trh skutečně opustí, možná to bude nejlepší řešení ze všech špatných…

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Jestliže někdo používá zařízení firmy jako oko a ucho do našich příbytků, pak je určitě nejlepším řešením ucho uříznout a oko vypíchnout. Přesně to udělaly USA s Huawei, jehož přístroje zneužívá komunistická vláda PRC. Palec nahoru!

  2. Výrobce se má “ničit” lepšími výrobky a ne politikou. Je to ubohé a zavání to komunistickými manýry. Jestli má někdo obavy z čínských výrobků nemusí je prostě kupovat.

  3. no jo klasika začnete jim šlapat na paty vaše prodeje stoupají proto musí být kartágo zničeno pod jakoukoli záminkou to samé čeká evropu plynovody to začalo vysátím ekonomiky průmyslu a mozků to bude končit

  4. Dnes už si nikdo nevzpomene jaký přesně byl důvod pro odstřel Huawei. Říkáme si že je to v pořádku, protože to byla čínská firma. Ale bohužel, když se USA rozhodnou někoho zničit, mohou to udělat kdykoliv a komukoliv. Až se jim podaří úplně zlikvidovat Rusko a Čínu vrátit ekonomicky do pozice výrobce hraček, bude Evropa totálně závislá na surovinách i technologiích kontrolovaných USA. A i když si dnes říkáme, že jsou náš spojenec, nemůže dopadnout dobře až náš spojenec zjistí, že už mu na světě vlastně nezbyl žádný protivník.

  5. Jakoze prodany Honor je jen fligna, kdy Huawei drzi nad timto plnou kontrolu. Staci se podivat co Honor produkuje a proc neni lepsi ani jejich TOP model nez TOP huawei… Zastinily by si svoje hrde jmeno. A pritom mohl byt Honor casem dobre prodejnou znackou a dal rust… No s Huawei umre i vse co je na ne navazano, tedy zrejme i Honor, jen to Huawei mozna ani nevi… a nebo ví ?

  6. Nadpis jako z rudého práva. Že by na zakázku? Nebo jen neznalost autora?

    Hlavním důvodem bylo prokázane propojení Čínské armády a Huaweie.

  7. tržní hospodářství trh a konkurenční soutěž má v západní společnosti svá specifika a různé možnosti likvidace…od pomluvy přes ochranu menšin až po bezohledný boj o nerostné bohatství cizích zemí a svojí vlastní ekonomiku a USA po ztrátách otroků a kolonií jsou pro sebe ochotni zlikvidovat muslimsko arabské stabilní státy, Evropu, Ukrajinu, Rusko, stále ekonomicky rostoucí a v 50 letech se zemí letecky B52 srovnanou KLDR, Čínu…po vzoru Kuby kterou obklíčili zamezili vývozu a dovozu všeho na tento ostrov zavedli absolutní embargo a zmrazili ekonomiku Kuby na úrovni roku 1963 a snažili se kubánce vyhladovět….a to by se jim líbilo a o to usilují takto ovládnout ekonomicky a vojensky rostoucí státy

  8. Škoda že se čínská vláda více nepostavila na podporu takového giganta – ale tak je to jejich věc jak si to tam vedou. A hanba USA . . . už jich má plný zuby celej svět. Samý války, kolonizace, vydírání, okrádání, zotročování . . . ale tak co bychom chtěli od národa vrahů, kriminálníků a vyvrhelů (co tam tenkrát anglosasové vyslali na “kolonizaci”). Jejich potomci nepadli daleko od stromu jejich předků . . .

Comments are closed.