Huawei

Huawei má na triku obří skandál! Potají špicloval návštěvníky prestižního veletrhu, sledovací zařízení schoval do plastového kolečka

  • Huawei tajně sledoval polohu návštěvníků veletrhu MWC
  • Sledovací čip ukryl do plastového přívěsku 

Huawei čelí závažnému obvinění. Bylo totiž zjištěno, že na veletrhu Mobile World Congress, který se nedávno uskutečnil ve španělské Barceloně, špicloval návštěvníky.


Nepřehlédněte: Galaxie Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru. Vědci NASA nad ní kroutí hlavou


Huawei dlouhodobě čelí nařčení ze sledování uživatelů

Ano, čínský technologický gigant v tom znovu lítá až po uši. O co se jedná? Každý, kdo v Barceloně navštívil stánek Huawei, obdržel šňůrku se vstupenkou zalisovanou v obalu a malým plastovým kolečkem.

Některým návštěvníkům vrtalo hlavou, proč se na klíčence nachází i malé kolečko; obvykle na něčem takovém nebývá. A napadlo je, že se podívají, co je uvnitř. Když plastový výlisek rozlomili, to, co viděli, je šokovalo.

V nevinně vypadajícím kroužku se nacházela elektronika, která sloužila k nekalému účelů – ke sledování pohybu návštěvníků.

Lokátor návštěvníkům pověsil na krk

Naštvaní uživatelé pátrali dál a zjistili, že na zadní straně vstupenky Huawei velmi malým písmem uvedl: „Používáme technologie RFID a Bluetooth ke shromažďování času skenu této karty u vstupu do výstavní plochy Huawei, informací o poloze v reálném čase a času pobytu návštěvníků. Tyto informace budou shromažďovány a zpracovávány pouze za účelem kontroly zájmu návštěvníků o produkty společnosti Huawei. Cílem je zvýšit kvalitu služeb.“

Mnozí Huawei kritizují za nedostatek transparentnosti. Vadí jim, že je o sledování nikdo neinformoval. To, že informace byla malým písmem uvedena na kartičce, podle nich Huawei v žádném případě neomlouvá.

Situace je o to horší, když si uvědomíme, že společnost byla několikrát obviněna z instalace zadních vrátek do svého softwaru a z odesílání uživatelských dat do Číny.

Situace je nepříjemná i pro GSMA, skupinu stojící za veletrhem MWC. Ačkoli Huawei jakékoli pochybení odmítá, škoda již byla napáchána. GSMA uvádí, že jde o závažné obvinění.

Poslední hřebíček do rakve kdysi populární firmy

Nechceme nijak přehánět, ale podobné chování renomé značky rozhodně neprospívá. Firma v oblasti chytrých mobilů už několik let paběrkuje a ani prodeje jejích dalších produktů nelze označit za „působivé“.

Společnost by si měla uvědomit, že to, co si dovolí v Číně, jí na Západě neprojde. Skutečně chce odradit i těch pár věrných, kteří jí v Evropě zbyli? Podle všeho je jí to úplně jedno.

Co myslíte, je používání smartphonů a chytrých hodinek Huawei bezpečné? Otazníků je strašně moc.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. akokeby apple, samsung, android, facebuuk nerobili presne to isté a a ešte dokonca vo väčšej miere !

  2. u sw dávno běžné, MS, Autodesk, … a klidně vás budou na základě shromážděných dat vydírat

  3. Asi dva roky zpět jsem četl článek o tom, jak se v americe začíná experimentovat ve firmách s tím, ze takové čipy maji zamestnanci a neustale se sleduje jejich pohyb po budově a jejím okolí, diky čemuž maji majitele a vedeni naprosty prehled kde kdo zrovna je a co dělá. Tím pádem můžou lépe využít čas svých zaměstnanců a kouknout, jestli nesedi moc dlouho na WC nebo nekecaji s kámošem v jiném patře. Takže napad dat tohle zarizeni na vstupenku do vystavni haly a monitorovat si, které části vystavy lidi nejvíce zajímají a jak dlouho které expozici věnují času mi vzhledem k dnešní době a technickým možnostem nepřijde jako špatný nápad.

    1. pokud o tom dotyčný ví, že něco takového u sebe nosí, pak OK

  4. Nejvtipnější je ovšem předposlední odstaveček – kde asi autor doteď žil? V Číně je to totiž povinnost, a samozřejmě má společnost i příkaz tuto funkcionalitu distribuovat i v zahraničí i s rizikem, že se na to přijde…
    Takže ne, že by to Huaweii bylo úplně jedno – ono prostě musí, pokud chce fungovat i (zejména) na domácím trhu…

  5. Je to jejich majetek tak kde je problém? 🤦‍♂️😅

  6. Ostatní značky to dělají taky, monitorovací čipy jsou na velkých konferencích běžné, tak proč je problém, že to dělá Huawei, ale u ostatních to nevadí ?

Comments are closed.