Velký hadronový urychlovač částic

Urychlovač částic v CERNu zasáhla energetická drahota! Vědci ho předčasně odstaví z provozu

  • CERN se připravuje na výpadky elektřiny
  • Vysoké ceny zasáhly i slavnou organizaci

Energetická krize neovlivňuje jen domácnosti a průmyslové podniky, vypořádat se s ní musí také důležité vědecké laboratoře, včetně Evropské organizace pro jaderný výzkum, známé jako CERN.


Nepřehlédněte: Urychlovač částic v CERNu jede na plný výkon, na internetu se množí divoké konspirační teorie


Urychlovač spotřebuje stejně energie jako město

V této fyzikální laboratoři, která se nachází na hranici mezi Švýcarskem a Francií, se nachází Velký hadronový urychlovač (LHC), největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě.

Před deseti lety byl použit k prokázání existence Higgsova bosonu, subatomární částice, která je považována za zásadní pro vznik vesmíru po velkém třesku před 13,7 miliardami let. CERN hraje dlouhodobě klíčovou roli v budoucích inovacích, od výpočetní techniky až po medicínu.

Výzkum si však žádá extrémní množství energie. Laboratoř ročně spotřebuje zhruba 1,3 terawatthodiny elektrické energie, což odpovídá městu s 230 000 obyvateli. Samotný Velký hadronový urychlovač (LHC) se na celkové spotřebě podílí asi z poloviny.

Velký hadronový urychlovač částic
Zdroj: se souhlasem CERN

Až bude nejhůř, CERN zasáhne

„Na laboratoř naší velikosti a společenský přínos je to hodně i málo,“ řekla Euronews Malika Meddahiová, zástupkyně CERNu. Během zimních měsíců, kdy je poptávka po energii nejvyšší, dochází každoročně k vypnutí urychlovače, aby se snížila zátěž elektrické sítě.

Vzhledem k mimořádné situaci v Evropě se letos komplex urychlovačů částic uzavře již 28. listopadu, tedy o dva týdny dříve, než bylo původně plánováno. V příštím roce se využívání urychlovače sníží asi o dvacet procent a CERN také slibuje, že je připraven LHC vypnout během několika hodin v případě, že situace s energiemi ve Francii nebo Evropě bude kritická.

DESY v problémech

S rostoucími cenami energií se potýkají i další vědecké komplexy, včetně německého Národního výzkumného centra (DESY), kde se nachází nejvýkonnější rentgenový laser na světě. Laboratoř nakupuje elektřinu v tranších vždy až na tři roky dopředu, aby se pojistila proti náhlým cenovým skokům. Wim Leemans, ředitel divize urychlovačů, však časopisu Nature řekl, že při současných cenách si to výzkumné centrum prostě nemůže dovolit.

Zdroj náhledové fotografie se souhlasem CERN, zdroj: Euronews

Total
0
Shares