Elon Musk

Elon Musk možná zachrání Hubbleův teleskop. SpaceX nabízí, že ho vytáhne na vyšší běžnou dráhu, aby neshořel v atmosféře

  • Observatoř na oběžné dráze pomalu ztrácí výšku
  • Pokud se nic neudělá, teleskop spadne do atmosféry a shoří
  • Pomoc nabízí Elon Musk a jeho společnost SpaceX

Vesmírný Hubbleův teleskop pomalu dosluhuje, což je obrovská škoda. Během několika posledních měsíců totiž několikrát dokázal, že rozhodně ještě nepatří do starého železa, když poslal vědcům na Zemi dechberoucí fotografie vesmíru. Zásadní problém pro Hubble představuje jeho snižující se oběžná dráha. A právě s tou by mohla pomoct komerční mise v rámci programu Polaris. NASA a americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska nyní zkoumají, jestli by bylo možné zvýšit oběžnou dráhu teleskopu.


Nepřehlédněte: Evropští operátoři varují: Během zimy se připravte na výpadky mobilních sítí!


Zachrání Musk slavný Hubble?

Populární kosmická observatoř, která letos oslavila 32. narozeniny, pomalu ztrácí výšku, a pokud se nic neudělá, nakonec klesne do zemské atmosféry a shoří, nejspíše někdy kolem roku 2030. Teleskop nyní krouží kolem Země ve výšce 540 kilometrů, ale NASA by ho ráda „vytáhla“ zpět na hladinu 600 kilometrů, kam byl původně umístěn při vypuštění v roce 1990.

„Kdybychom mohli dosáhnout této výšky, snadno bychom prodloužili životnost na oběžné dráze o 15 až možná 20 let,“ řekl Patrick Crouse z NASA během tiskové konference. Studie proveditelnosti se však neomezuje pouze na tuto skutečnost.

Zároveň zkoumá, zda je možné, aby SpaceX vyslala k teleskopu komerční posádku v jedné ze svých kapslí Dragon, která by se postarala o výměnu součástek. Především pak gyroskopů používaných k orientaci teleskopu ve vesmíru, u nichž se ví, že mohou časem selhat.

Hubbleův teleskop
Zdroj: NASA

V loňském roce museli inženýři opravit nejhorší poruchu za poslední roky, která postihla slavnou observatoř, jež uskutečnila více než 1,5 milionu pozorování. Odborníci strávili více než měsíc vyšetřováním příčiny chyby na počítači s užitečnou zátěží, kvůli které hlavní počítač raději vypnul všechny funkce dalekohledu. Na dálku se NASA problém opravit nepodařilo, vědcům ale vyšel náhradní plán se zapnutím záložního hardwaru.

Podle vědeckého ředitele NASA Thomase Zurbuchena je sice vyhlídka na prodloužení životnosti Hubblova vzrušující, přesto k misi ale nemusí vůbec dojít. „Chci, aby bylo naprosto jasné, že neoznamujeme žádné datum. Ale chceme mít studii, abychom zjistili, co je skutečně proveditelné,“ řekl.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: DailyMail

Total
0
Shares