Mamut

Čeká nás skutečný Jurský svět? Američané chtějí do pěti let oživit mamuta

  • Oživíme mamuty, prozradili vědci
  • Mají k tomu vážný důvod
  • Chtějí ochránit arktický permafrost

Projekt společnosti Colossal Biosciences může vést k návratu mamuta na Zemi. Nadšenci této myšlenky doufají, že se tato prehistorická zvířata vrátí v podobě kříženců, a předpokládají, že přispějí k řešení současných ekologických problémů způsobených změnou klimatu.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S24 Ultra dorazí s dalekohledem. Kvalitou fotek se vyrovná zrcadlovkám


Vědci znovu oživí mamuty

Je to nápad jako z Jurského světa, americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences se pokusí oživit mamuta srstnatého. Ne pro senzaci, ale aby pomohl lidstvu. Pokud půjde všechno podle plánu – a překážky rozhodně nejsou zanedbatelné – vědci doufají, že se první mláďata narodí už v roce 2027.

Vzkříšený mamut bude hybridem mezi původním mamutem a slonem, nikoli klonem původního obra, o což je snažili ve filmu. V Colossal vezmou genom slona indického, který pak genetickým editorem CRISPR přepíšou na genom mamuta. Protože genom slona indického je s genomem mamuta shodný na 99,6 procent, na vědce čeká úkol přepsat „pouze“ 0,4 procenta genomu.

 

„Když srovnáte slona a mamuta, jsou si velmi blízcí,” řekl pro Newsweek špičkový genetik Georg Church. „Jsou si bližší než afričtí a asijští sloni. Když se podíváte (na jejich genomy), jsou tam jen malé změny, můžete zavést takové, o kterých si myslíte, že je pravděpodobně učiní odolnými vůči chladu.“

Jinými slovy, tým doufá, že se mu podaří geneticky vytvořit asijské slony, kteří budou schopni odolávat mrazivým teplotám v Arktidě. Hybridní druh by měl být schopen přežít při teplotách až -40 stupňů Celsia a vykonávat všechny činnosti, které jsou mamutům přirozené.

Mamut, slon
Zdroj: Anchesenamon / Pixabay

Dnes je Arktida tvořena převážně mechem, keři a lesem. V době, kdy zde žili mamuti, ale vypadala úplně jinak. „Před tisíci lety zde rostla převážně tráva. Teď jsou tu převážně stromy,“ řekl Church a dodal: „Arktida potřebuje obnovu.“ Kříženec slona a mamuta by dokázal něco, co většina ostatních zvířat nedokáže.

„Sloni dělají to, co žádný jiný druh nezvládne. Vyvracejí stromy a obnovují travnaté plochy,“ říkají vědci. V deštném pralese tvoří stromy hlavní životní prostředí pro mnoho různých živočišných druhům, v Arktidě podle Colossal ale naopak z ekosystému vylučují větší zvířata.

Co přinese budoucnost?

Dlouhodobým cílem vědeckého projektu je vytvořit dostatečně velké stádo, které by pomohlo při obnově arktické tundry, ale to bude nějakou dobu trvat.

Na vzkříšení mamutů dnes neúnavně pracují tři laboratoře a více než 40 vědců. „V současné době je projekt na dobré cestě k našemu původnímu cílovému harmonogramu do roku 2027, což zahrnuje i 22 měsíců březosti slonů,“ uzavřel Lamm.

Před tisíci lety žili i u nás

Mamuti vyhnuli asi před čtyřmi tisíci lety. Kdysi obývali velkou část Arktidy, ale běžně žili i na rozsáhlém území střední Evropy. Tento chobotnatec se v minulosti pohyboval i na území České republiky. Nejslavnější a nejpočetnější nálezy u nás pocházejí z jižní Moravy (Dolní Věstonice, Pavlov), kudy tito osrstění chobotnatci pravidelně procházeli.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares