Měsíc

Bláznivá teorie? Na Měsíci jsou pravděpodobně kosti dinosaurů, tvrdí vědci

  • Dinosauří kosti na Měsíci?
  • Podle vědců to není úplné sci-fi

Šílené konspirace se odjakživa nevyhýbají ani vesmíru. Naposledy se objevila teorie, která snad ani nejde vymyslet. Astronom David Rebolledo tvrdí, že se na měsíčním povrchu mohou nacházet fragmenty dinosauřích kostí.


Nepřehlédněte: Nový iPhone 14 letošní Vánoce nestihne, je beznadějně vyprodaný. Vytáhněte kapesníky


Teorie, která nedává smysl?

Jeden malý krok pro člověka, jeden velký skok pro… dinosaury? V rozhovoru, který je součástí knihy Konec světa, se autor Peter Brannen sešel s uznávaným astronomem Davidem Rebolledem, aby se ho zeptal na událost, která vedla k vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let.

Rebolledo v rozhovoru uvedl, že síla dopadu asteroidu musela být natolik velká, že vymrštila do vesmíru tuny zemských fragmentů. „To znamená, že dinosauří kosti by klidně mohly být tam nahoře a některé z nich se mohly klidně dostat až na Měsíc,“ píše britský Daily Star.

Podle astronoma se asteroid blížil k naší planetě takovou rychlostí, že zemská atmosféra byla roztržena a vytvořila vakuum ještě předtím, než ji vesmírný balvan ve skutečnosti zasáhl. Vše se událo během několika sekund.

„Tlak atmosféry před asteroidem vyhloubil kráter ještě předtím, než se na Zemi vůbec dostal,“ říká Rebolledo a pokračuje. „Jakmile se asteroid srazil se Zemí, na obloze nad ní, kde měl být vzduch, planetka prorazila v atmosféře díru vesmírného vakua. Důsledkem exploze došlo k vyvržení různých zemských fragmentů, z nichž část se nejspíše dostala až na Měsíc.“

Asteroid, dinosaurus
Zdroj: engin akyurt / Unsplash

Na otázku, zda to znamená, že se kosti dinosaurů skutečně nachází na měsíčním povrchu, Rebolledo odpověděl: „Ano, pravděpodobně.“ Pokud je to pravda, znamenalo by to, že lidé nebyli první, kdo cestoval k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi.

Ačkoli celé tvrzení o úlomcích dinosauřích kostí na Měsíci může znít jako trochu přitažené za vlasy, Rebolledo je respektovaný astronom, který pracuje ve slavné observatoři ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v chilském Santiagu.

Na Měsíci je kyslík pro miliardy lidí

Měsíc vědce i různé konspirátory přitahuje od nepaměti. Odborníci nedávno učinili převratný objev, když zjistili, že pod povrchem planety se skrývá dostatek kyslíku pro život miliard lidí. Povrch Měsíce je totiž pokrytý regolitem, několik metrů mocnou vrstvou rozdrolených hornin a prachu.

John Grant, lektor půdních věd na univerzitě Southern Cross, se domnívá, že kyslík tvoří měsíční regolit asi ze 45 procent. Problém je v tom, že je pevně vázaný v minerálech a pro jeho získání je nutné vynaložit spoustu energie.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

V úvahu připadá elektrolýza. Na Zemi se tento proces běžně používá, například při výrobě hliníku. Elektrický proud prochází kapalnou formou oxidu hlinitého přes elektrody, aby se oddělil hliník od kyslíku. V tomto případě vzniká kyslík jako vedlejší produkt. Na Měsíci by naopak kyslík byl hlavním produktem a extrahovaný hliník (nebo jiný kov) by byl potenciálně užitečným vedlejším produktem.

Problém představuje, že extrakce kyslíku z regolitu vyžaduje značné průmyslové vybavení. Lidstvo má takové stroje zde na Zemi, ale otázkou je, jak je dopravit na Měsíc a vygenerovat dostatek energie pro jejich provoz.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew McCarthy, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares