Apple AirTag

Apple zahnaný do kouta? Žaloba tvrdí, že jeho AirTagy byly zapojeny do stalkingu a několika vražd

  • AirTag usnadňuje hledání klíčů a peněženky
  • Stejně úspěšný je ovšem i při sledování lidí

Apple AirTag je malé zařízení od Applu, pomocí kterého lze najít ztracenou věc – stačí ho jen připnout k batohu nebo peněžence. Hodí se však i coby alternativní ochrana automobilů, jejichž přesnou polohu je možné sledovat s pomocí propojeného iPhonu, a to i když se nacházíte úplně jinde. Lokalizátor je totiž viditelný i pro další jablečné smartphony v jeho dosahu, které jsou schopny hlásit jeho polohu. Stačí aby někdo s iPhonem prošel kolem a okamžitě víte, kde se vůz nachází.


Nepřehlédněte: Google rýpe: SMS na iPhonech jsou sto let za opicemi, Apple se zasekl v devadesátkách


AirTag nepomáhal jen při hledání ztracených věcí

Právě dálkové sledování se nyní ve Spojených státech ale stalo předmětem hromadné žaloby. Ta obsahuje výpovědi různých žen, které tvrdí, že se staly obětí stalkingu ze strany svých ex. Jedné z nich neodbytný muž AirTag údajně připevnil na auto a tak měl zcela jasnou představu o tom, kde se nacházela. Další pak uvádí, že AirTag našla v batohu svého dítěte, kam ho úmyslně vložil zhrzený přítel, který ji pak pronásledoval.

Dokument však popisuje i mnohem závažnější případy. V žalobě se uvádí, že AirTagy byly zapojeny do nejméně dvou vražd. V jednom případě stalker použil elektronické zařízení ke sledování a zastřelení ženy v Akronu ve státě Ohio. V dalším pak žena z Indianapolisu ukryla AirTag do auta svého přítele, aby ho mohla sledovat až k hospodě, před kterou ho nakonec přejela.

AirTag
Zdroj: Onur Binay / Unsplash

Apple čeká soudní bitva

Zatím je těžké odhadovat, jak soudní spor dopadne, ale už dnes víme, že Apple zažije krušné chvíle, protože ke zneužívání AirTagů skutečně docházelo. Dobře zdokumentovány jsou případy, kdy zloději elektronické zařízení používali k vytipování a krádeži luxusních aut. AirTag také způsobil, že do domu jedné překvapené seniorky vtrhla zásahová jednotka. Policisté se domnívali, že v garáži ukrývá odcizený vůz. Ten však později objevili v úplně jiném domě a o několik ulic vedle.

Apple na dřívější stížnosti reagoval přidáním funkce, která uživatelům iPhonů hlásí, když se blízko nich pohybuje cizí AirTag. Pokud je poblíž, telefon začne vydávat zvuk. Zároveň také vydal aplikaci pro Android, která umí s AirTagy komunikovat, trackovat je a upozorňovat na jejich přítomnost.

Pokud by na podobné bezpečnostní mechanismy výrobce myslel už při uvedení AirTagu na trh, k žádnému zneužití nemuselo docházet. Nic takového se ale bohužel nestalo a teď Apple bude mít před soudem hodně co vysvětlovat.

Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash, zdroj: 9to5Mac

Total
0
Shares